Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

KUP

Tarlasında binlerce yıllık küp buldu

Kırıkkale Delice ilçesinde bağ evine elektrik hattı çekmek isteyen Abdulkadir ve İsmail Dağ kardeşler iş makinesi ile kazı yaptırdıkları sırada Romalılar dönemine ait olduğunu belirttikleri ‘erzak küpü’ buldular.

Topraktan çıkarılan küpün etrafında bulunan şekillerin yanında yer alan “Y, T, U, E, R, O, H, G” harfler dikkat çekti. Dağ kardeşler tarlada çıkan küp ile ilgili olarak ilgili kurumlara müracatta bulunduklarını belirtti.

KUP2

“ KAZI YAPARKEN TESADÜFEN BÜYÜK TAŞLAR ÇIKTI”

Abdülkadir Dağ İHA muhabiri ile yaptığı röportajda “Elektrik tesisatı için borunun toprak altında olması lazımmış onun için kazı yaparken tesadüfen büyük taşlar çıktı. Taşları alırken küpün ağzını gördük. O şekilde denk geldik küpe. Sanırım Hititler veya Romalılar döneminde kaldı. Üzerinde böyle bazı harfler var” diye konuştu.

Küpü tarladaki bağ evine elektrik tesisatı çekmek için kazı çalışması yaparken tesadüfen bulduklarını belirten İsmail Dağ, “Kazı sırasında bir kaç taş gördük. Bir kapağa denk geldiğimizi hissettik. Baktık kapağında kenarı kırıldı. Küp olduğunu anladık. Sonra gerekli mercilere bildirdik. Jandarmaya olsun belediye başkanımıza olsun” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Ziraat Mühendislerine Zirai Bayi Açmak İçin Uygulanan Haksız Sınav Zorunluluğu Meclis Gündeminde
%d blogcu bunu beğendi: