Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

hazelnuts brown nuts open 68483

Photo by Pixabay on Pexels.com

Fındık üreticilerine sahte tüccar uyarısı

2020 yılı fındık hasatı tamamlan yada devam eden üreticilere seyyar alıcılara karşı tedbirli olmaları konusunda uyarı yapıldı.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) fındık hasatı Yönetim Kurulu Üyesi Celil Karabinaoğlu, Trabzon’da 50 randımanlı tombul fındığın serbest piyasada 21 liradan işlem gördüğünü, fabrikaların tüccarlardan 21,25 lisraya satın aldığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Bunların üzerinde fiyat verip, genellikle köylere üreticilerin ayağına kadar giderek yapılan satışlarda sıkıntılar, aldatmalar var. Üreticilerimizi vergi levhası olmayan, kaydı bulunmayan adeta bir kantar bir araba ile köylere dadanan bu gibi alıcılara karşı uyarıyoruz. Bunlar geçmişte de vardı, şimdi de varlar. Dengesinde çeşitli şekillerde oynanmış kantarlarla köylünün emeğini fındığı eksik tartarak çalıp gidiyorlar. Üretici normal şartlarda belki de 21-22 liraya satacağı fındığından bunlar yüzünden 18-19 liraya denk gelen bir kazanç sağlayabiliyor. Ama bunun farkında değiller. Üreticinin emeğine, alın terine, bir yıllık beklentisine yazık. Bu konuda yıllardan beri uyarıyoruz. Ama önünü bir türlü alamıyoruz. Bunların yaptıkları emek gaspıdır, düpedüz hırsızlıktır. Vergi levhaları yok, denetimleri yok. Üreticilerimiz bu gibi insanlara itibar etmesinler. Satacaklarsa da mutlaka fındıklarını ayrıca tartıp ona göre versinler” dedi.

“FINDIK TİCARETİNİ YASALARA VE KURALLARA UYGUN OLARAK YAPAN TÜCCARDA MAĞDUR OLUYOR”

Karabinaoğlu, hasat sonrası toplamış olduğu fındığın satışını yapmak isteyen üreticilerin elindeki fındığı az tartıp almanın hırsızlık olduğunu belirterek,  “Bu gibilerle ilgili muhtarları da uyardık. Ama yasal olarak yapacakları bir şey de yok. Bu konuda devletin üreticisini de mağdur eden bu gibilere karşı yaptırımlar uygulaması, tedbirler alması gerekiyor. Bunların yüzünden, fındık ticaretini yasalara ve kurallara uygun olarak yapan tüccarda mağdur oluyor” dedi.

“ SON 5 YILIN EN KALİTELİ MAHSULÜ OLUŞTU”

Karabinaoğlu, fındık piyasasındaki hareketlilik ve hasat edilen fındığın kalitesi hakkında şu sözlere yer verdi:
“Fındık bu yıl çok kaliteli. Son 5 yılın en kaliteli mahsulü oluştu. Sivri fındıklarda biraz sıkıntı var. Tombul fındık az verdiği için kaliteli, sivri çok verdiği için biraz düşük. Tombul fındıklar geçen yıla göre 1-2 randıman daha yüksek. Üretici ise fiyattan gayet memnun”

%d blogcu bunu beğendi: