Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

70 bin TL yatırım yaptı 45 günde bir 20 bin TL kazanıyor

Bolu’da 100 metrekarelik alana 70 bin TL yatırım yapan Oğan Demirel (40), 45-50 günde bir 20 bin lira ciro elde ediyor.

Bolu belediyesi tarafından hayata geçirilen tarımsal projeler kapsamında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi işbirliği ile kültür mantarı üretimi kursuna katılarak tamamlayan Oğan Demirel mantar üreticiliği yapmaya karar verdi.

inCollage 20200901 104045099 min

Bolu Seyit Mahallesinde yaklaşık olarak 100 metrekarelik alana 70 bin lira yatırım yapan Demiral, yetiştirdiği kültür mantarının ilk hasatını yaptı.

Demiral kültür mantarı üretiminde 4 personel çalıştırdığını belirterek, “Bir senedir bu işi yapıyordum. Ancak bilinçli olarak yapmıyordum. Belediyemizin açmış olduğu kurs sayesinde bilinçli olarak üretim yapmaya başladım. Yaklaşık 10 ton kapasiteli bir işletme burası. 10 ton karşılığında 2 buçuk ton mantar alıyoruz. Satışı konusunda belediye yardımcı oluyor. Bu büyük bir rahatlık. Belediye ürettiğimizi tamamen alıyor. Bu şekilde bir anlaşma yaptık. 4 personel çalıştırıyoruz. Yevmiye usulü çalışıyorlar. Bir tane de sabit personelimiz var” diye konuştu.

Demiral, yaklaşık 100 metrekare alana 70 bin liralık yatırım yaptığını ve Bolu Belediyesi’nce alım garantisi verilen kültür mantarından 45-50 günde 20 bin lira ciro elde ettiğini belirterek sözlerini şu şekilde devam ettirdi:

“Alan olarak 100 metrekare bir alan gerekiyor. 50-60 bin TL civarı bir masrafla bu işe girebilirsiniz. Yaklaşık 70 bin TL’lik masrafla 45-50 gün civarında bir 20 bin TL ciro sağlanabilir. Bu mantarın çıkımına göre değişebilir. Ortalama bir rakam vermek gerebilirse 50-60 günde 20 bin TL gibi bir ciro sağlanabilir”

inCollage 20200901 104012311 min

“BELEDİYE YAPILAN MASRAFLARI PEŞİN ALMIYOR”

Bolu Belediyesi’nin yapılan masraflar ile ilgili olarak üreticiye yardımcı olduğunu belirten Demiral, “Belediye, yapılan masrafın parasını peşin almıyor. Dönem sonlarında, hasat yaptıktan sonra alıyor. Vadeli bir şekilde aldığı için bu da bir avantaj sağlıyor. 20 bin TL’lik cirodan yaklaşık 7-8 bin TL net kar sağlanabilir. Her işte olduğu gibi bunun da zorlukları var. İlgilenmek gerekiyor. Yapılması gereken işler oluyor. İlgilenilmediği zaman üründe bozukluklar olabiliyor. İlaçlamayı doğru zamanda yapmak lazım. Ürünlerimiz çok hassas. Ben belediyemizin açmış olduğu kursa katıldım. Orada da bilinçlendik. Orada uygulamaları olarak öğrendik. Teorik ve pratik olarak mantar yetiştiriciliğini öğrendik.”dedi.

%d blogcu bunu beğendi: