Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

tuncelide kovan sayisini 300 e cikardi

Organik arıcılıkta kovan sayısını 300’e çıkardı

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde devlet desteğinden yararlanarak 3 yıldır organik arıcılık yapan Ceren Berfin Yıldız 40 olan kovan sayısını 300 kovana çıkardı. Ortalama 4 ton bal üreterek çevre il ve ilçelere satıyor.

Fırat Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü 4. sınıf öğrencisi olan Yıldız, üç yıl önce Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Genç Çiftçi Projesi”ne başvuru yaptı.

Tunceli’nin Ovacık ilçesine bağlı Çakmaklı köyü Arel mezrasında yaşayan Yıldız, yapmış olduğu başvurunun kabul edilmesiyle birlikte 40 arılı kovan almaya hak kazandı. Babasının desteğini de alarak endemik türlerin bulunduğu Ovacık ilçesinin verimli yaylalarında organik bal üretmeye başladı.

Üretimini yaptığı balın satışını iç piyasada satışa sunan Yıldız, evin ekonomisine katkı sağladığı gibi sektörde kendini geliştirerek söz sahibi olmayı planlıyor.

Bu sezon kovanlarını Kızık köyü civarına bırakan Yıldız, özel kıyafetlerini giyerek kovanların günlük bakımını yapıyor.

ARILARLA İLGİLENMEK GÜNLÜK HAYATIMDA SORUN TEŞKİL ETMİYOR”

Arıcılığın zevkli bir iş olduğunu belirten Yıldız, AA muhabiri ile yaptığı röportajda, “Şu an harmanda 300 kovana yakın arı bulunuyor ve bunların sayısını yıl ilerledikçe arttırmayı hedefliyorum. Arılarla bu yaşta ilgilenmek beni çok mutlu ediyor, çünkü benim için bir geçim kaynağı oldu. Arılarla ilgilenmek günlük hayatımda da bir engel teşkil etmiyor.” diye açıklama yaptı.

Fırat Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü 4. sınıf öğrencisi olan Yıldız eğitiminin de devam ettiğini belirterek, “Aynı zamanda üniversitede okuyorum ve son sınıf öğrencisiyim. Mutluyum, memnunum ve bu yıl üçüncü bal hasadını yapacağım. Arıcılığı herkesin istediği gibi yapabileceğine inanıyorum ve kadınlara da bu işi yapmalarını önerebilirim. Bu imkanı bana sunan devletimize de çok teşekkür ediyorum.” dedi.

ENDEMİK TÜRLER VE ZENGİN FLORASIYLA ARICILIK VE HAYVANCILIK YAPMAYA ELVERİŞLİ

Tunceli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Kaya arıcılığın yaygın olduğu kentte aynı zamanda potansiyelinde olduğunu belirterek, “İlimizde üretilen ballar, diğer birçok ilde üretilen ballara göre daha kaliteli ve organik niteliğinde. Çünkü bizim ilimizde bitki çeşitliliği çok zengin ve bu nedenle balımız kaliteli. Şu an ilimizin 65 bin arılı kovanı var. Ovacık ilçemizde ise 20 bin arılı kovan bulunuyor.” diye konuştu.

Kentte “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında 3 yılda toplam 91 üreticiye, 40 arılı kovan desteği verildiğini belirten Kaya “Üreticilerimize toplam 3 bin 650 arılı kovan verdik. Parasal olarak da ciddi bir hibe desteği arıcılarımıza sağladık. Bizim verdiğimiz 40 kovan ile arıcılığa başlayan üreticilerimizden Ceren Berfin Yıldız’ın da bugün 300 kovan arısı var. Ceren Berfin Yıldız gibi bir çok üreticimiz de bizim verdiğimiz destekle arıcılığa başlayıp ve şu an da arı ve kovan sayısını arttırarak hem geçimini sağlıyor hem de Tunceli ve ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Tabi burada başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve Valimize katkılarından ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.” dedi.

TUNCELİ BALININ PİYASASI ÇOK YÜKSEK”

Tunceli’de üretilen balın hasat edilir edilmez hemen satıldığını belirterek sözlerini şu şekilde devam ettirdi: “Burada üretilen bal o kadar çok tüketiliyor ki şu anda üreticilerin balını satacağı yer ve kime vereceği belli. İki ya da üç ay sonra istediğin kadar balı bulmak zorlaşıyor. Tunceli balının piyasası çok yüksek. İstanbul’a hatta yurt dışına bal gönderen üreticilerimiz var. Dolayısıyla balımız elimizde kalmıyor. Keşke 65 bin değil de 150 bin arılı kovanımız olsa da daha fazla bal üretimi yapsak. Tunceli balının coğrafi işaret tescil belgesini almak için çalışmalarımız iki yıl önce başladı. İnşallah bu yıl sonuna kadar bu çalışmayı bitirip Tunceli balının da coğrafi işaret tescil belgesini almış olacağız.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Ziraat Mühendislerine Zirai Bayi Açmak İçin Uygulanan Haksız Sınav Zorunluluğu Meclis Gündeminde
%d blogcu bunu beğendi: