Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

Screenshot 20200830 091056

Metropolün stresinden kaçtı köyde ‘Hanım ağa’ oldu!

Uzun yıllar İstanbul’da tekstil atölyesi işleten Nilüfer Aydın, metropolün ağır iş yükü ve stresinden kaçarak göç ettiği eşinin köyünde büyükbaş hayvan besiciliğine başladı.

Uzun yıllar İstanbul’da tekstil atölyesi işleten Nilüfer Aydın (49), metropolün ağır iş yükü ve stresinden kaçarak göç ettiği eşinin köyünde çalışkanlığı ve azmi ile çiftlik sahibi oldu.

Nilüfer Aydın, AA muhabirine, 2010 yılında İstanbul’un yoğunluğundan dolayı tekstil atölyelerini kapatarak, eşinin köyüne göç etmeye karar verdiklerini söyledi.

Metropolün trafiği, iş stresi ve insanların birbirlerine olan davranışlarından dolayı şehir hayatından uzaklaşmak istediklerini ifade eden Aydın, çocukluğundan beri duyduğu hayvancılık işine başladıklarını ifade etti.

Screenshot 20200830 091006

“KÖYDE YAŞAMAK İNSANA KEYİF VE HUZUR VERİYOR”

Köye göç olayının anlık olduğunu belirten Aydın, kendilerini bir anda köyde bulduklarını söyleyerek, “Eşimle hep hayal kurardık, ‘Emekli olunca köyümüze gideceğiz, orada hayvancılık yaparız.’ diye. Hayaller kurarken, tekstil atölyemizi kapatarak, köye dönmeye karar verdik. İlk geldiğimizde hiçbir şeyi bilmiyorduk. Hayvanları sadece televizyonda gördüğümüz kadar biliyorduk.” dedi.
Aydın, yaşamı hayal ettiği köy yaşamına kavuştuğunu ve burada olmaktan mutluyuz diyerek sözlerini şu şekilde devam ettirdi:
“Hayatımız güzel. Köyde olduğum için çok mutluyum. Güzel bir hayatımız var. Köyde bir şeylerle uğraştığınız için zaman çabuk geçiyor. Ben köy hayalimi gerçekleştirdim. Severek yapılan her iş başarılı oluyor. Bazı yakınlarımız, ‘Şehirden neden geldin?’, ‘Biz senin yerinde olsak gelmezdik.’ diyor ama ben hiç birine kulak asmadım. Sadece işimi yaptım.”

Screenshot 20200830 090942

“ÇOCUKLARIMIN BÜYÜDÜĞÜNÜ BİLE GÖREMEDİM”

Başarılı olmalarının sırrını işlerini severerek yapmalarından kaynaklı olduğunu belirten Aydın, hayvancılık yapmanın da zor olduğunu söyledi.

Aydın, insanların şehir hayatındaki koşturmacadan çocukların büyüdüğünün bile farkında olamadıklarını dile getirerek, “İstanbul’da yaşarken sabahın ilk ışıklarında kalkarak iş atölyeme gitmek için yola çıkıyordum, çocuklarımın büyüdüğünü bile göremedim. Şehir hayatında hep bir koşturmaca oluyor. Bence köyde yaşam sanıldığı gibi korkulduğu gibi değil, tam tersine çok zevkli. Köyde yaşamak insana keyif, mutluluk ve huzur veriyor.”diye ekledi.

%d blogcu bunu beğendi: