Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

koyunde ata tohumlarindan urun yetistiren genc ziraat muhendisi hayalini gerceklestirdi h57134

Atalık tohumlardan ürün yetiştirerek hayalini gerçekleştirdi

Bolu ili Mudurnu ilçesinde yaşayan ziraat mühendisi Muhterem Özsoy Çilata (30), atalık tohumlardan ürün yetiştirerek hayalini gerçekleştirdi.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun olduktan evlenerek köyüne dönen Çilata, babasından kalma 8 dönümlük arazide atalık tohumlardan ürün yetiştirmeye karar verdi.

Mudurnu ilçesi Kabaca mevkisinde bulunan bahçeye ilk olarak bamya eken Çilata, beklediğinden daha yüksek miktarda verim aldı. Tarımsal faaliyetini arttırmak isteyen Çilata, çevreden topladığı atalık tohumlarla üretim yapmaya karar verdi.Bahçesinde ürettiği ürünlerde kimyasal ürün kullanmayan Çilata, bitkileri beslemek için tavuk ve sığır gübresini odun külleri ile karıştırarak meydana getirdiği kompost ile yapmış. Bahçesinde nohut, fasulye, su kabağı ve domates yetiştirmeye başlayan Çilata ayrıca kavun, karpuz, lavanta, kudret narı, safran, tatlı patates, Meksika karpuzu ve goji berry yetiştiriyor.

bolu ziraat muhendisi min

“ÇOK GÜZEL VERİM ALIYORUM BURADA HAYALLERİMİ GERÇEKLEŞTİRDİM”

Mezun olduktan sonra köyüne dönen Çilata, ilk olarak bölgede az yetiştirilen bamya ile denemeye başlamış. Geleneksel tarım ile okulda öğrendiği bilgileri birleştirerek zamanla çevreden topladığı atalık tohumlar ile ürün çeşidini genişleten Çilata, “Hiçbir yerden destek almıyorum. Bu bahçeyi eşimle oluşturduk ve bahçenin bakımını da birlikte yapıyoruz. Atalık tohumları burada yaşatmaya çalışıyorum. Bahçemde ilaçsız ürünler yetiştiriyorum. Tavuk ve sığır gübresi ile odun külünü karıştırarak gübre elde edip kompost olarak damlama sulama yapıyorum. Bunlara peynir altı suyu da dahil olmak üzere benzeri besleyici takviyeler yapıyorum.” dedi.

Yapmış olduğu üretimden çok büyük maddi bir beklenti içerisinde olmadığını belirten Çilata sözlerini şu şekilde devam ettirdi:
“Çok güzel verim alıyorum. Burada hayallerimi gerçekleştirdim. Çok maddi bir beklentim yok.Çok güzel bamya yetişti. Bunun yanında tatlı patates denemem oldu. Tatlı patates Bolu’da yok. Su kabakları devasa boyda yetişti. 8 dönümlük alanımızda yaklaşık 100 çeşit ürün yetiştirdik. Bahçemde Kıbrıs ıspanağı, kudret narı, Avustralya domatesi, ayçiçeği, pepino, ağaç kavunu, kök rezene, Meksika mini karpuzu, renkli pazılar, tatlı patates var. Ayrıca lavanta bitkisini de deneme amaçlı yaptık.
Yani her çeşit ürün Mudurnu’da yetişebiliyor. Herkesin denemesi lazım. Bu ürünlerin içinde çalışmak bana zevk veriyor. Yaptığım işten zevk alıyorum, mutlu oluyorum. İnsanlar ürünlerimi alıp da ‘Ne güzel olmuş, siz mi üretiyorsunuz?’ dedikleri zaman içim kıpır kıpır oluyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Yaprak Galeri sinekleri ve Mücadele Yöntemleri

Çilata, bölgede çifçilik yapanlara, “Köylerde çiftçiler, biri ne ekerse diğeri de onu ekiyor. Sonra ne oluyor? Bu sefer aynı şeyden çok ürün oluyor. Para kazanamıyor aksine zarar da ediyorlar. Çiftçiler bölgelerinde ne ekilip ne ekilmeyeceğini araştırmıyor. Araştırsınlar, değişik ürünler yetiştirirlerse daha güzel para kazanırlar.” dedi.

%d blogcu bunu beğendi: