Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

Şanlıurfa’da tarımsal sulama güneş enerjisi ile yapılacak

2007 yılından itibaren Şanlıurfa’da GAP Tarımsal Araştırma Entitüsü Müdürlüğü tarafından başlatılan güneş enerjisi santralleri projesi kapsamında bölgede bulunan çiftçi tarlalarını güneş enerjisinden sağlanan enerji ile yapılacak.

SEYYAR VEYA KALICI OLARAK KURULABİLİYOR

Yerli ve yenilenebilir enerji potansiyelinin arttırılması amaçlanarak GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından 2007 yılında başlatılan ve devam eden GES projeleri sayesinde binlerce dönüm tarım arazisi güneş enerjisinden elde edilen enerji ile sulama yapılıyor. Proje kapsamındaki güneş panelleri sulama kanalları ve araziler üzerinde seyyar veya kalıcı olarak kurulabiliyor.

Bu sayede günlük 14 saate kadar kesintisiz enerji elde edilebiliyor.

“12 SAATİN ÜZERİNDE KESİNTİSİZ ÇALIŞABİLMEKTEDİR”

Şanlıurfa GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bölüm başkanı Ümran Atay proje hakkında şu bilgilere yer verdi:
“Biz 2007 yılından beri güneş enerjisi sulama konusunda değişik projeler yapmaktayız. Öncelikli projelerimizden bir tanesi Mobil Güneş Pili Sulama Makinesidir. Bu makinemizin özeliği güneşi takip edip, 12 saatin üzerinde kesintisiz çalışabilmektedir. Özellikle bölgede güneş enerjisinin yüksek olmasından dolayı Haziran ayında 14 saatte varan kesintisiz üretimle tarımsal sulama yapılabilmektedir. Şanlıurfa’da kurulu olan diğer projelerimiz ile yüksek potansiyelde bölgede bulunan güneş enerjisinden ürettiğimiz elektrik ile yine modern sulama sistemlerini çalıştırarak kesintisiz sulama imkânı bulmaktayız. Bugün dünyada bir ilk olan projelerimizden bir tanesi de Şanlıurfa’dan Mardin’e kadar uzanan sulama kanaları üzerinin güneş enerjisi panelleri ile kapatılmasıdır. Bu projeler ile ülke ekonomisine ciddi anlamda enerji katkısı sağlanacaktır. ”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Raporuna Göre Yağışlar Azalacak Kuraklık Artacak
%d blogcu bunu beğendi: