Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

inCollage 20200827 151732735 min

Migros ve Vodafone Dijital Tarım İstasyonları Kuruyor

Migros ile vodafone işbirliği ile kurulan dijital tarım istasyonları sayesinde üreticiler tarlalarına gitmeden cep telefonları ile toprak nemi, tarla durumu ve ihtiyaçlarını kontrol edebiliyor.

Dijital Tarım İstasyonları ile enerji yönetimi, akıllı sulama sistemleri, depo ve tank sistemleri uzaktan kontrol edilebiliyor. Entegrasyon sonrası tarladaki anlık hava durumu, toprağın kalitesi ve nem değeri, doğal afetler ve bölgedeki haşereler hakkında bilgi alınabiliyor. Tarlanın sulanması gerekiyorsa sulama uyarısı gönderiyor. Böylece gereksiz su ve elektrik kullanımının da önüne geçilmiş olunuyor. Aynı zamanda sistem sayesinde ilaçlama zamanı hakkında da bilgi alabiliyorsunuz.

Migros, mağazalarında satışa sunulan ürün stokları, kalitesi ve miktarını Vodafone Business’ın Dijital Tarım İstasyonu sayesinde daha iyi yönetebiliyor. Satışlarının yüzde 77’si tarıma dayalı olan Migros’un yüzde 65’i “İyi Tarım” sertifikasına sahip sebze ve meyveleri içeriyor.

“GİRDİ MALİYETLERİNDE YÜZDE 50’YE KADAR TASARRUF SAĞLANABİLİYOR”

Dijital Tarım İstasyonu’nun sağlık ve verimlilik açısından öne çıktığını belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin,“Vodafone olarak sürdürülebilirliği, iş yapma biçimimizin ayrılmaz bir parçası haline getirdik. Geliştirdiğimiz ürün ve hizmetler, toplumun yaşam kalitesini artırmaya, hayatı kolaylaştırmaya ve dijital ekonomi çağına tam entegrasyona odaklanıyor. Tarım hepimizin geleceği. TÜİK verilerine göre 2019 yılı itibarıyla; tarım sektörünün Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’daki payı 275 milyar TL seviyesinde. Büyük bir potansiyel söz konusu ve daha gidecek yolumuz var. Çiftçilerimizin, tarımsal üretim yapan işletmelerimizin doğru bilgi ile yönlendirilmesi, doğru oranda, doğru araçlarla gübreleme, ilaçlama, sulama yapması ürün verimliliğini, kaliteyi ve kazancı artıracaktır.
Kaynakları doğru ve etkin kullanarak daha az girdi ile daha çok üretim gerçekleştirilebilecek. Bugün Vodafone Business’ın sunduğu tarımsal nesnelerin interneti çözümlerinin verimli kullanılması halinde, üretimde ve kalitede en az yüzde 25 artış olabileceği gibi, girdi maliyetlerinde de yüzde 50’ye kadar tasarruf sağlanabiliyor. Migros’un tarım ve gıdada sürdürülebilirliğe ne kadar önem verdiğini, bu anlamda önemli yatırımlar yaparak Türk tarımına büyük katkı sağladığını biliyoruz. Şimdi Dijital Tarım İstasyonumuz ile biz de bu katkı zincirine destek vereceğimiz için mutluyuz. İnanıyoruz ki 5 yıl sonra dönüp baktığımızda, Türkiye’de tarım modernizasyon konusunda büyük yol kat etmiş olacak ve biz de öncü aktörlerden biri olmaktan gurur duyacağız.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Raporuna Göre Yağışlar Azalacak Kuraklık Artacak

“CİROMUZUN YÜZDE 77’Sİ TARIMA DAYALI ”

Türkiye’de çeşitli bölgelerde dijital tarım istasyonları kurarak çiftçilerin maliyetlerinin düştüğünü ve aynı zamanda verim artışının sağlandığını belirten Migros Ticaret A.Ş. İcra Kurulu Üyesi Cem Lütfi RRodosl, “Çiftçilerimizin her zaman yanında olduk ve onları her yönden destekledik. 2010 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde başlatılan ‘İyi Tarım Uygulamaları’ standardında üretilen taze meyve ve sebzeyi mağazalarında satışa sunan ilk perakendeci olduk. Bu sayede çiftçilerimizin sosyal açıdan yaşanabilir, ekonomik açıdan verimli, insan, hayvan ve çevre sağlığını koruyan bir tarım modeline geçmesine destek olduk. Türkiye’nin en fazla meyve, sebze, et ve taze unlu mamulleri satan perakendecisi olarak ciromuzun yüzde 77’si tarıma dayalı.
Özellikle taze gıdaların kesintisiz üretiminin hem sağlık hem de bulunurluk açısından kritik önemi nedeniyle tarımsal üretimin devamlılığı ve çiftçilerimizin emeğinin karşılığını güvenle alabilmeleri için bütüncül destek sağlıyoruz. Bu yıl Tarım Kredi Kooperatifleriyle olan iş birliğimizi iki katına çıkararak 100 milyon TL’lik alım yapıyoruz. Çiftçilerin alacaklarını zamanında tahsil etmesini ve böylece daha rahat koşullarda üretim yapmalarını sağlayan finansman modelleri geliştiriyoruz. Vodafone ile gerçekleştirdiğimiz bu iş birliğiyle de çiftçi için önemli maliyet kalemleri arasında yer alan enerji ve su gibi girdi maliyetleri doğru düzeye getirerek verimliliği artırmaları için teknolojinin desteklediği katkılar sağlıyoruz. Sürdürülebilir tarım hepimizin geleceği.” diye konuştu.

%d blogcu bunu beğendi: