Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

inCollage 20200825 105736859

Doğalgaz tesisatçısı “Doğum alarm sitemi” geliştirdi

Amasya’nın Suluova ilçesinde doğalgaz tesisatçısı olan Ferhat Serçe yeni doğan buzağıların ölümünü engellemek için KOSGEB’den destek alarak “Doğum alarm” sistemi geliştirdi.

Ferhat Serçe’nin geliştirmiş olduğu sistem doğum başladığında sahibine bilgi veriyor.

Köpek beslediği zamanlarda müdahaleye geç kalan ve yavruların öldüğünü görünce bu sitemi yapmaya karar veren Serçe, “Doğum alarm sitemi” adını verdiği sistemi geliştirmiş. Yapmış olduğu sistemi büyükbaş hayvanlar içinde yapmak için KOSGEB’den destek almış. Amasra Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden destek alarak platformun prototipini hazırlayan Serçe, KOSGEB’den destek alarak seri üretime geçmeyi planlıyor.

SİSTEM DOĞUM SIVISINI AYIRT EDEBİLİYOR

AA muhabiriyle röportaj yapan Serçe, hayvanın doğum zamanına 10 gün kala platform içesine alındığını, sistemde yer alan sensörlerin doğum sıvısını hayvanın idrar ve dışkısından ayırt edip algılayarak bilgi verdiğini belirtti.

Geliştirmiş oldukları sistem hakkında açıklama yapan Serçe şu bilgileri verdi:

“Doğuma müdahale edilemediğinde, buzağının ölüm riski artıyor. Sistem doğumun başladığını, hayvan sahibinin cep telefonunu arayarak iletiyor. Hayvan sahibi de gelip, doğuma müdahale ediyor. Doğum süreci de üretici açısından zor bir süreç, sürekli takip edilmesi, kontrol edilmesi gerekiyor. Bazı çiftliklerde, üreticiler kamerayla takip ediyor ancak bu yöntem de zahmetli bir süreç, bizim sitemimizde ise hayvan sahibinin hayvanı sürekli kontrol etmesine gerek yok, doğum başladığı anda sistem hayvan sahibini bilgilendiriyor.”

“YENİ DOĞAN BUZAĞI ÖLÜMLERİ ÇOK FAZLA”

Serçe’nin köpek yavrularının ölümünü engellemek amacıyla tasarladığı sistemin büyükbaş hayvanlara uyarlanarak yeni doğan buzağı ölümlerinin önlenebileceğini belirten Amasya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mehmet Burak Bilgin “Yetiştirici her an kontrol etmek yerine bu sistemle daha rahat bir şekilde hayvanın doğum sürecini geçiriyor. Doğumu yaklaşan hayvan bir platforma alınıyor, bu platformun altına bir ızgara sistemi geliştirildi ve bu sistem sensörler yardımıyla doğum sıvısını algılıyor ve üreticinin cep telefonuna bilgi veriyor.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Fındık Üreticileri İçin Amerikan Beyaz Kelebeği Uyarısı

Sistemi tasarlayan Ferhat Serçe’nin yeğeni Yaşar Serçe besiciler için çok yararlı olacağını düşündüğü sistem hakkında, “Yeni doğan buzağı ölümleri çok fazla. Ferhat’ın geliştirdiği bu sistemin inşallah ülke ekonomisine büyük katkıları olacak.” diye açıklama yaptı.

%d blogcu bunu beğendi: