Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

inCollage 20200824 123535955 min

Bu tarım aracı tarla sürüyor, fındık topluyor, ot biçiyor, gübreleme ve ilaçlama yapabiliyor

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde inşaat mühendisi olan Ali Sarı, KOSGEB desteği alarak atölyesinde ‘Tarla faresi’ adını verdiği tarım aracını yaparak patentini aldı. Tasarladığı tarım aracını fındık toplama, tarla sürme, ot biçme, ilaçlama ve gübreleme yapabildiği gibi gündelik hayatta da kullanabiliyor.

Akçakoca ilçesinde inşaat mühendisi olarak sektörde faaliyetini sürdürüren Sarı, babasından kalma fındık bahçesinde hasat sırasında zorlanınca işini kolaylaştırmak için tarım aracı yapmayı düşündü.

inCollage 20200824 123450648 min

Aracın özellikleri ve görünümü hakkında çeşitli projeler geliştiren Sarı, yapmış olduğu denemeler sonrası hayal ettiği tarım aracını tamamlayarak “Tarla faresi”
ismini verdi.

Çevrede “Pat pat” olarak nitelendirilen araca benzeyen “Tarla faresi” fındık toplama, tarla sürme, ot biçme, ilaçlama ve gübreleme yapabildiği gibi gündelik hayatta da kullanabiliyor.

HER TÜRLÜ ZORLU ARAZİDE ÇALIŞABİLİYOR

AA muhabirine yaptığı açıklamada aracın tasarım aşamasının yapım aşamasından daha fazla zaman aldığını belirten Sarı, “Normal şartlarda yüzde 60 eğimli bir arazide tırmanma işlemi yapabiliyor. Belden kırmalı bir sistem var. Sağa ve sola 22,5 derece yatma özelliği var. Toplamda 45 derece yatay eğimli arazilerde yan gidebiliyor. Bildiğimiz ‘pat pat’ı bir araca çevirdik. Bu araca da hangi işi yapmak istiyorsanız uygun aparatı takıyorsunuz. Arazide rahatça gezebiliyorsunuz.” dedi.
Sarı yapmış olduğu aracın işlevselliği hakkında ise şu bilgileri verdi:
“Fındık toplamanın yanı sıra tırpan yapabiliyor ve arazideki otları uzaklaştırıyor. Aracın bir diğer özelliği de ilaçlama yapabilmesi. Ayrıca çapalama, gübreleme özellikleri de var.”

“YERLİ ÜRETİCİLERDEN DESTEK BEKLİYOR”

Aracın üretimini yaygınlaştırmak için özellikle yerli üreticilerden destek beklediğini belirten Sarı, “Bu işi yürütebilecek ortak yerli yatırımcı arıyorum. Çiftçiye olan katkısının yanı sıra ülkemize de bir katma değeri olacağını düşünüyorum. Aracımızı tasarladığımız süreçte projeyi yakından takip eden yurt dışı firmaları oldu. Katar, İngiltere gibi ülkeler bize teklif mektubu gönderdi. Bazı şirketler projeyi tam almak istedi, bazıları ise farklı tekliflerle geldi. Ancak ben projemizin yurt içinde kalarak ülkemize katkı sağlamasını istiyorum.” diye ekledi.

%d blogcu bunu beğendi: