Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

Kayseri’de tohum satışı yapan Oğuz Berk (51), çevredeki yetiştiricilere örnek olmak maksadıyla 130 çeşit sebze yetiştirdi.

Kayseri Melikgazi Yeşilyurt mahallesinde tohum satışı yapan Oğuz Berk, dünyada ekimi gerçekleştirilen 200 çeşit tohumu alarak, bunlardan 150 tanesini 7 bin metrekarelik arazisine ekti. Patates, domates, fasulye, kavun, biber ve mısırın da aralarında bulunduğu 150 tohum arasında 130 tanesi yetişti. Yetiştiricilere örnek olması için ekim yaptığını belirten Berk, “Tarım sektöründe olan birisiyim Çocukluğumuz bağda, bahçede geçti. Hem çiftçimize örnek olalım diye hem de Türkiye’de yetiştirilmeyen sebzeleri ‘ekelim olacak mı?’ diye bir çalışma gerçekleştirdik. Bu sene yaklaşık 200’e yakın dünyanın her yerinden tohum toparlamıştık. Yerimiz dar olduğu için bunun 150’sini ekebildik. Bir de bu sıkıntılı bir iş. Her bir çeşidin toprak, gübre ve ilaç isteği farklı oluyor. Biz burada kimyasal gübrelemeyi yüzde 80 oranında azalttık. Onun yerine doğal gübreler kullandık. Burada 130 çeşit domates, biber, patlıcan, kavun, salatalık ve fasulye çeşitleri var. Beslemede de kimyasaldan uzak durduğumuz için lezzetli sebzeler, ürünler çıktı” dedi.

“PANDEMİ SÜRECİNDE YAŞAYIP GÖRDÜK”

Tarım sektörünün dünya genelinde pandemi sürecinde bir kez daha öneminin anlaşıldığını belirten Berk, “Pandemi sürecinde bunu yaşayıp, gördük. Sadece Türkiye için değil, bütün dünya için önemli. Ben bu olayın ticari tarafıyla ilgilenmiyorum. Burada yetişebilecek çeşitleri yetiştiriyorum ve bunların tohumlarını sosyal medya üzerinden dağıtıyoruz. Bütün bu 130 çeşit sebzeyi 7 bin metrekare alanda denedik. Çok daha güzel sonuçlar alabilirdik ama bu adı üstünde bir deneme. Profesyonel bir şekilde uğraşmak gerekiyor. Türkiye’nin de ben bu konuda çok büyük emekler verdiğini biliyorum. Biz de burada amatörce insanlara örnek olabilir miyiz? diye çalışma yapıyoruz” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  NASA'dan Türkiye ile ilgili kaygılandıran kuraklık haritası! Yer altı suları kritik seviyede

‘ORJİNAL BULDUĞUMUZ YİYECEKLERİN TOHUMUNU ALIYORUZ’

Deneme amaçlı arazide üretimini gerçekleştirdikleri sebzeleri ücretiz olarak dağıttığını belirten Berk, “Bu 130 sebzeden 90 tanesi daha önce Türkiye’de ekilmemiştir. Ekildiyse de benim takip ettiğim kadarıyla hiçbir yerde görmedim. Bu yetiştirdiğim sebzeleri eşe, dosta bolca dağıtıyorum. Sosyal medyada da ‘bahçemin yeri belli, isteyen arkadaşlara hediye edebilirim’ diyorum. Orijinal bulduğumuz yiyeceklerin tohumunu alıyoruz. Diğerlerini de isteyen herkese hediye ediyoruz. Bahçemiz herkese açık” diye ekledi.

%d blogcu bunu beğendi: