Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

inCollage 20200822 171821168 min

Ürettiği meyveyle talebe yetişemiyor

Zonguldak’ta yaşayan Nevzat Cebesoy (63), maden işçisi olarak çalışarak emekli oldu. Emeklilik sonrası köyüne kurduğu mavi yemiş bahçesi ile talebe yetişemiyor.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) maden işçisi olarak çelıştıktan sonra emekli olan Nevzat Cebesoy, Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Bayat köyünde 1 dönümlük arazisine Polonya’dan getirttiği 400 kök yaban mersini dikti.

Eşi ve çocuğunun yardımıyla üretim yapan Cebesoy, internet üzerinden satış yaparak işlerini ilerletti. Gelirini ikiye katladığını belirten Cebesoy yılda 1 ton mavi yemiş yetiştirdi.

inCollage 20200822 171739506 min
Mavi yemiş yetiştiriciliğine 6 yıl önce başladığını belirten Cebesoy, “Arazimiz bizim komple fındık tarlasıydı. Ben cevizde ektim ama toprağımıza uyum sağlamadı. Ondan sonra değişik meyveler olarak yaban mersinini düşündüm. Yaban mersini bizim toprağımıza çok iyi uyum sağladı. Hasadı zahmetli olabilir ama insana zevk veriyor. Ben zevkle yapıyorum bu işi” dedi.

TALEBİ KARŞILAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYOR

Bir dönümlük arazi ile en az askeri ücret kadar gelir elde edilebileceğini belirten Cebesoy, “Bize ek geliyor oluyor. Güzel uğraşlar bunlar. Çalıştıktan sonra Allah veriyor insana. Talepler çok iyi, karşılayamıyoruz. Türkiye’nin her yerine yaban mersini gönderiyoruz. Kargo olarak gönderiyoruz. Biraz zahmetli oluyor ama Mardin’e Şanlıurfa’ya kadar kargo gönderiyoruz. Bu meyvenin özelliği çok. Kandaki yağlanmayı, kolesterolü önlüyor. Gözlere çok faydalı olduğu söyleniyor. Antioksidan bir meyve olduğu için birçok faydası var. Kanser hastalarına iyi geliyor”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Isırgan otu mucizesi
%d blogcu bunu beğendi: