İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Elektrikli çitle çevrili arazide siyah mercimek yetiştirdi

Bolu’da elektrikli çitle çevrili arazide yetiştirilen siyah mercimeğin hasadı yapıldı.

inCollage 20200819 133931022

Bolu Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet Murat konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Her mevsim kolayca bulabildiğimiz ve kış aylarında soframızdan eksik olmayan mercimeğin çoğunlukla kırmızı, sarı ve yeşil mercimek çeşitlerini kullanılsa da son zamanlarda kahverengi ve siyah beluga mercimeklerini de sıkça duyar olduk. Beluga mercimeğini yeni yeni tanımaya başlasak da, başlangıcı M.Ö. 6.000 yıllarında Nil nehri, Dicle nehri ve Fırat bölgesine, 8000 yıl önce de Anadolu-Mezopotamya’ya dayanmaktadır. Bu topraklara özgü olmasına rağmen, 1900’lerin başından itibaren Amerika’da ticari olarak yetiştirilmeye başlandığı için günümüzde oradan ithal ettiğimiz bir ürün haline gelmiştir.

Beluga mercimeğini diğer mercimek türlerinden farklı kılan özelliği ise siyah rengi ve bu rengi sebebiyle içerdiği antosiyanindir. Antosiyaninler koyu kırmızı, mavi, siyah bitkilerde bulunan ve 300’den fazla türü olan antioksidan özellikteki pigmentlerdir. Renk koyulaştıkça antioksidan gücü de artmaktadır. Araştırmalara göre antosiyaninler kalp hastalıkları, diyabet ve bazı kanser türlerine karşı risk azaltıcı bir etkiye sahiptir. Beluga mercimeği de siyah rengi sebebiyle antioksidan gücü çok yüksek olan antosiyanin içerir.

 

ZİRAİ İLAÇ KULLANILMADAN YETİŞTİRİLDİ

Bolu ilimizde 18 dekar alanda, ÇKS sistemimize kayıtlı Duo Agro firmasının yetkilisi Ferhat Aktay tarafından takibi yapılan tarlada, elektrikli çitle koruma yapılarak ekimi yapılmıştır. Zirai ilaç kullanılmadan yetiştirilen Beluga mercimeklerinin yabani ot mücadelesi insan eliyle yapılmıştır. Tamamen doğal şekilde yetiştirilen ürün hasadı bereketli olmuş ilimizin tarımsal ürün yelpazesine katma değeri yüksek ve önemli bir renk katmıştır. Hasadımız yetiştiricimize bereketli, İlimiz ve ülkemiz adına da hayırlı olsun” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Bitki koruma ürünlerini uygulamadan önce bu hususlara dikkat edin

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.
%d blogcu bunu beğendi: