Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

inCollage 20200818 134408236 min

Şemsi Bayraktar:Önümüzdeki yıl domates bulmak hayal olacak

Domates fiyatlarının maliyet fiyatlarının altında kaldığını belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, salçalık domatesin kilosunun 30, sofralık domatesin fiyatının da 60 kuruşa kadar düştüğünü belirti. Salça fabrikalarının bu duruma ses çıkarmadığını belirten Bayraktar , “Eğer çiftçilerimiz üretimden uzaklaşırsa önümüzdeki yıl domates bulmak hayal olacak” dedi.

Sorumluluklarını yerine getirmeyen bazı salça fabrikalarının zarara göz yumduğunu belirten Bayraktar “Sözleşmenin gereğini yerine getirmeyip maliyeti karşılamayacak fiyatlardan alım yapan fabrikalar, fiyatların düşmesine neden olmuştur. Fabrikalar şunu çok iyi bilmelidir ki, eğer çiftçilerimiz üretimden uzaklaşırsa önümüzdeki yıl domates bulmak hayal olacak. Üreticimiz fabrikaların insafına bırakılmamalı, Ziraat Odalarımıza sözleşmelere uyumu denetleme yetkisi verilmelidir.” diye konuştu.

Pandemi sürecinde gıda güvenliği öneminin bir kez daha anlaşıldığını, Türk çiftçisinin tarlasında kalarak ürerime devam ettiğini belirten Bayraktar, domates fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi durumunda çiftçilerin üretimden çekilebileceği yada domates yerine alternatif ürünlere yönelebileceklerini söyledi.

Bayraktar, pandemi sürecinde çeşitli olumsuzluklarla karşılaştıklarını belirterek, “Doğal afetler ve bitki hastalıkları ile mücadele eden, aralarında domates üreticilerimizin de bulunduğu çiftçilerin birçoğu fidelerini yeniden dikmek zorunda kaldı. Bu durum üretim maliyetlerini önemli ölçüde artırdı. Bütün bu olumsuzluklara rağmen pes etmeden üretime devam eden çiftçilerimiz bugün ise pazarlama sorunları ile karşı karşıya kalıyor. Domatesin tarlada kalmaması için ihracatın acilen açılması gerekiyor. Sofralık domateste sorunun çözümü için Irak ve Suudi Arabistan’a ihracatın yolu açılmalı, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Büyükşehir Belediyeleri de alım yaparak zor durumdaki üreticilerimize destek olmalıdır.” diye ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Anız Yangınları Çiftçiyi Endişelendiriyor
%d blogcu bunu beğendi: