Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

inCollage 20200818 145326025

Dünyada bir benzeri olmayan köy

Samsun’un Ladik ilçesinde bulunan “Ambarköy Açık Hava Müzesi”, vatandaşların hibe ettiği ambarlarla kurulmuş. Dünyada eşi ve benzerinin olmadığı belirtilen 2010 yılında Ladik Kaymakamlığınca 14 bin metrekarelik alana kurulu olan Ambarköy, ahşap mimariye sahip. Alanda 4 ahşap ev, 22 buğday saklama ambarı, 2 mısır serenderi, 4 su kuyusu ve 2 sergen bulunuyor. Yapı itibari ile Osmanlı dönemini yansıtan ve ziyaretçilerş adeta geçmişte bir yolculuğa çıkaran Ambarköy’de birde 300 yıllık tarihe sahip Şeyhülislam Mehmet Efendi Ahşap Camisi bulunuyor.

inCollage 20200818 145258424 min

 

Köyün içerisinde geçmişte kullanılan alet, tarihi eser ve eşyalar sergileniyor. Ayrıca su değirmeni, göl, dere, seyir kulesi, zincirli ve ahşap köprüler, külliye ve ahşap çocuk oyun alanları bulunuyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesine devredilen Ambarköy’de onarım çalışmaları başladı. Çalışma sonrası Ambarköy’ün turizm hizmetine açılacağını belirten Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İdris Akdin,“Ambarköy, Büyükşehir Belediyesinin denetiminde yeniden organize ediliyor. İçerisine nitelikli bir tarım müzesi yapılıyor. Duvarları bitince çevre düzenlemesi yapılacak. Sonrasında yeniden halkın kullanımına açılacak” dedi.
Daire Başkanı İdris Akdin, 2010 yılında köylülerin hibe ettiği ambarlarda Ladik Kaymakamlığı tarafından 14 bin metrekarelik alanda oluşturulan Ambarköy hakkında şu açıklamalarda bulundu:
“2010 yılında Ladik Kaymakamlığı tarafından bölgedeki birçok köy dolaşılarak elde edilen envanterler yaklaşık olarak 14 bin metrekarelik bir alanda biriktirilirdi ve Ambarköy Açık Hava Müzesi oluşturuldu. Bu kuruluş sürecinde birçok bölgeden ahşap envanter buraya getirildi. Burada 22 adet buğday ambarı, 4 ahşap ev, 2 sergen, 2 mısır serenderi, 4 su kuyusu ve 300 yıllık Şeyhülislam Mehmet Efendi’nin adına yapılmış ahşap cami bulunuyor. ”

inCollage 20200818 145152112 min

 

Ambarköy’ün turizme kazandırmak için farklı çalışmalarında yapıldığını belirten Akdin, “Bu Ambarköy denilen bölgemizde halkımızın tarihten beri gelen günlük yaşamlarından tutun hatıra eşyalara, tarihi eserlere ve tarım aletlerine kadar birçok etnografik eser yer almaktadır. Bu anlamda yaklaşık 500 eserden söz edebiliriz. 2 bin 500 yıllık tarihi birikimi yeniden halkımızın hizmetine açacağız. Büyükşehir Belediyemizin düzenlemiş olduğu Ambarköy’ün aynı zamanda turizme kazandırılması için özellikle iş turizmi hareketlendirmek adına bölgede turistlik tesisler de yapmaktayız. Akdağ Kayak Tesisleri yeniden organize ediliyor. Ladik ilçesinde tarihi binalardan yeniden gözden geçiriliyor. Ambarköy turizmin hizmetine sunulacak” diye ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Fındıkta mayıs böceği mücadelesi

inCollage 20200818 145225329 min

 

 

Samsun Ladiki ilçesinde eğitimci ve araştırmacı Hadi Ergül ise Ambarköy ile ilgili olarak, “Ladik ilçesinin kırsal mahallelerinden ambar, köy konağı, mektep, müze, su değirmeni buraya getirildi. Bunların hepsi ahşaptan oluşuyor. Böyle bir güzelliğin içerisindeyiz” dedi.

%d blogcu bunu beğendi: