Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

inCollage 20200817 154407871 min

Üretimini yaptığı incir cipsinin ihracatına başladı

Aydın Kuyucak ilçesinde incir cipsi üretimi yapan Semra Ünal ilk ihracatını yaptı.
Evli ve 3 çocuklu olan Ünal, incir ve çilek cipsinin yanında cennet hurması kurusu üretimi de yapıyor. “Cennetten gelen tatlar” projesi adı altında Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Genç Çiftçi Projesine başvuru yapan Semra Ünal’ın 23 yaşındaki kızı Gizem, 30 bin lira hibe aldı.

inCollage 20200817 154441033 min

YILLIK 250 BİN LİRA CİRO

Özel kurutma yöntemiyle cennet elması kurusu üretimi de yapan Ünal, internet üretimini yaptığı ürünleri internet üzerinden satışını yaparak yıllık 250 bin lira ciro elde etti. Ünal, “İncir cipsi üretimimizi 400 kilodan 6 tona çıkardık. Yıllık 5 ton civarında cennet elması kurusu üretiyoruz. Bunların yanında bu yıl incir sirkesi, incir pekmezi, incir pastali ve çilek cipsi üretimine de ağırlık verdik. Tarımsal ürünleri işleyip katma değer sağlıyoruz. Kuru incir cipsinden 150 bin lira, cennet elması kurusundan da yıllık 100 bin lira civarında kazanç sağlıyorum” dedi.

“HEDEFİMİZ İHRACAT YAPMAKTI”

Kendi buluşu olan incir cipsinin ilk ihracatını Avusturalya’ya yaptığını söyleyen Semra Ünal “İncir cipsi ülkemizde çok sevildi. Türkiye’nin her yerine kargo ile incir cipsini yolluyoruz. İlk defa Avusturya’ya da bu ürünümüzü gönderdik. Hedefimiz ihracat yapmaktı. Bunun için ilk adımı attık. Diğer ülkelere de incir cipsini tattıracağız” dedi.

inCollage 20200817 154517180 min

“FABRİKA GİBİ ÇALIŞIYORUZ”

Girişimcilik konusunda özellikle kadınlara cesur olmaları konusunda tavsiyede bulunan Ünal sözlerini şu şekilde devam ettirdi:
“Kazancımla hem aile ekonomisine katkı sağlıyorum, hem de kadınlara istihdam sağlıyorum. İşletmemde sezonluk olarak 30 kadını istihdam ediyorum. Fabrika gibi çalışıyoruz. Benim yaptığımı tüm kadınlar başarabilir. Kadınlar cesaretli olduktan sonra başaramayacakları bir iş yok”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Bu tarım aracı tarla sürüyor, fındık topluyor, ot biçiyor, gübreleme ve ilaçlama yapabiliyor
%d blogcu bunu beğendi: