Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

inCollage 20200815 164218747

Bu serada 8 kat su tasarrufu yapılıyor

Antalya’da Kolej öğrencileri, yapmış oldukları proje ile TUBİTAK ve Avrupa Birliği Projelerine başvurmayı planlıyor. İnternet aracılığı ile kontrol edilebilen otomasyon sistemi ile serada 8 kat su tasarrufu sağlanabildiği gibi yağmur suyu da değerlendiriliyor.

Türkiye’de Bilim Kahramanları Derneği tarafından ‘su’ temalı düzenlenen Fırst Lego League (FLL) etkinliğine hazırlanan Bahçeşehir Antalya Koleji ortaokul öğrencileri, tarımda suyun daha az ve verimli kullanılabilmesi için internet üzerinden kontrolü sağlanan sera modeli geliştirdi.
Öğrenciler okul bahçesinde 50 metrekare serada topraksız tarım sistemi ile domates yetiştirdiler. Plastik kanallar üzerine hindistan cevizi kabuğu ile doldurdukları torbalarda üretim yapan ortaokul öğrencileri sulamayı kanallar üzerine yerleştirdikleri sensörler sayesinde yaptılar. Serada normal koşullarda yetiştirilen verim sağlanırken kanallarda biriken sular tanka toplanarak işlemden geçirilerek tekrar kullanıldı.

Böylelikle damla sulama sistemine göre 8 kat tasarruf sağlandı. Proje kapsamında yağmur suyu da depolanarak sulama sisteminde kullanılabiliyor. Ayrıca bilişim ve teknoloji şirketi aracılığı ile yazılan cep telefonu uygulaması sayesinde sera uzaktan sulanabildiği gibi aynı zamanda ısıtılarak havalandırma da yapılabiliyor.

inCollage 20200815 164354500

ÖĞRENCİLERİN HEDEFİ AB PROJELERİ VE TUBİTAK’TA BAŞARI ELDE EDEBİLMEK

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Sinem Gökpınar koordinatörlüğünde 10 öğrenci İzmir’de düzenlenen FLL’de strateji ve yenilik ödülü verildi. Öğrencilerin hedefi yapmış oldukları proje ile TUBİTAK ve AB Projelerinde başarılı olabilmek.
Tarım sektöründe dünyada tatlı su rezervlerinin yüzde 70’inin kullanıldığını belirten Sinem Gökpınar, öğrencileri ile birlikte geliştirdikleri projeyi bilinçsizce yapılan sulamanın önüne geçerek sulamada tasarruf sağlamak ve sürdürebilir şekilde yüksek verim alabilmek için geliştirdiklerini söyledi.

Gökpınar geliştirdikleri projeyi cep telefonu uygulaması sayesinde uzaktan takip edebildiklerini, yetiştirme ortamında kullandıkları topraksız tarım sistemi ile kullanılan suyu kanallar vasıtası sayesinde tekrar kullanarak diğer geleneksel sulama sistemine oranla 8 kat su tasarrufu sağladıklarının altını çizdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Bağ Kanseri Hastalığı ve Mücadele Yöntemleri

“SU REZERVLERİNİN YÜZDE 70’İNİN TARIMDA KULLANILDIĞINI BİLİYORUZ”

Gökpınar, ‘Su’ konulu turnuvaya hazırlanırken proje kapsamına dönüştüğünü, Antalya’nın sera bölgesi olması nedeniyle akıllı sera projesi üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Topraksız tarım projesi. 50 metrekarelik alana kurduğumuz serada toprak kullanılmıyor. Amacımız burada az suyla daha çok verim almaktı ve suyu idareli kullanmaktı. Su rezervlerinin yüzde 70’inin tarımda kullanıldığını biliyoruz. Bizim projemizde kullanılan su, yeniden tanklara toplanıp, gerekli minareleri eklendikten sonra seraya veriliyor. Hem yer hem su, hem de fazla ürün alıyorsunuz. Çatıdan akan yağmur sularını da depolayarak, kullanabiliyoruz.” dedi.

“İZMİR’DE BİLİM KAHRAMANLARININ DÜZENLEDİĞİ YARIŞMADA DERECE ALDIK”

Sinem Gökpınar, üzerinde çalıştıkları proje ile kullanılan suyu tekrar kullanabildiklerini ancak damla sulama sisteminde sulamada kullanılan suyun tekrar kullanılamadığını belirterek sözlerini şu şekilde devam ettirdi:
“ Biz burada bitki kökünde Hindistan cevizi kabuğu ( cocopeat ) kullanıyoruz. Bitki köklerinde sensörler var, oradaki neme göre su veriyoruz. Fazla su kanallar vasıtasıyla tanka alınıp, yeniden kullanılabiliyor. Cep telefonu yazılımı sayesinde uzaktan serayı sulama, ısıtma, havalandırma işlemlerini yapabiliyoruz. İzmir’de Bilim Kahramanlarının düzenlediği yarışmada derece aldık, AB ve TÜBİTAK’a da başvuracağız.”

%d blogcu bunu beğendi: