İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köyde kurdukları sera, mevsimlik göçü engelledi

Batı illerine mevsimlik tarım işçisi olarak göç eden işçiler Şırnakta 13 dönümlük arazide kurulan seralarda çalışmaya başladı.
Şırnak silopi ilçesi Özgen köyünde kurulan seralarda çalışmaya başlayan 20 işçiden 15’i kadın. Serdal soysal tarafından kurulan seralarda çalışmaya başlayan işçiler mevsimlik işçi olarak batı illerine göç etmeyerek daha avantajlı ve ekonomik olan köylerinde çalışmaya başladı.
Zaman zaman 50 derceyi bulan sıcaklıkta seralarda yetiştirilen salatalık ile özellikle kadınlar çalışarak ev bütçelerine katkı sağlıyorlar.
Serada çalışan 18 yaşındaki Leyla Kösen, kendi köyünde çalışmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Eğer bu iş olmasaydı Manisa taraflarına çalışmaya gidecektik ya da Düzce’ye fındık toplamaya gidecektik. İyi ki bu köyde bu iş var. Allah razı olsun. Çok sıcak olduğu için terliyoruz ama emeğimizin karşılığını da alıyoruz. O yüzden bu durum bizim için sıkıntı değil. Çok sıcakta çalışıyoruz ama batıya gitmekten hem daha avantajlı hem de daha ekonomik” dedi.

Koyde kurduklari sera mevsimlik gocu engelledi

“BÖLGEDE BU TÜR PROJELERİN YAYGINLAŞMASINI İSTİYORUZ”

Sera sahibi Serdar Soysal kendi köylerinde gerçekleştirdikleri proje kapsamında 13 dönümlük arazide sera kurduklarını söylerek sözlerini şu şekilde devam ettirdi:
“Bu serada 20 kişi istihdam ediyoruz. 15’i bayan arkadaşımız. Bayan arkadaşlarımıza bu kontenjanı açtığımız için çok mutluyum. Olması da gerekiyor. Elimizden geldiği kadar daha çok bayan istihdamına yönelik çalışmalar yapacağız. Seramızda şu anda salatalık ürünümüz var. Şırnak ve ilçelerinde satışını yapıyoruz. Bölgede bu tür projelerin yaygınlaşmasını diliyoruz. Bölgenin kalkınması için istihdam gereklidir. Üretimin olduğu yerde istihdam olur. Bunlar bizim milli görevimiz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Olağanüstü Hal Sonrası İlk Konseri Bitkilere Verdiler

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.
%d blogcu bunu beğendi: