Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

unnamed

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, hastalık, zararlı ve yabancı otlarla mücadelede kulanılan 9 tarım ilacına daha yasak geldi!

Geçtiğimiz haziran ayında 16 tarım ilacına Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınan getirilen pestisit yasağına 5 Ağustos 2020 tarihi itibari ile 9 pestisit daha ilave edildi. 7 pestisitin ise Aralık 2021 tarihinde yeniden yapılacak toplantıya kadar kullanım alanlarının kısıtlanmasına karar verdi. Söz konusu 9 pestisitin ithalatı, imalatı ve kullanımı sonlandırılırken, kullanım süresi sonunda piyasada bulunan bitki koruma ürünleri ilgili firmalar tarafından toplanarak Bakanlığın bilgisi dahilinde imha edilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı’ndan Turgay Özçelik, “Dün 16 şimdi de 9 tane zehirden kurtulduk. Tek bir zehirden bile kurtulmak çok sevindirici ancak yetersiz. Türkiye’de tarımda 300’e yakın pestisit madde kullanılıyor. Bunların dokuz tanesi Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘çok tehlikeli’ olarak nitelendiriliyor. Aralarında direkt kanserojen olduğu tespit edilmiş, hormonel bozukluklara yol açan maddeler var. Biz bu gelişmeyi olumlu karşılasak da yetersiz buluyoruz. Yetkililerle temas halindeyiz. Diğer pestisitlerin yasaklanması için bakanlıktan takvim bekliyoruz” dedi.

Özçelik zehirli maddelerin bir gün bile kullanılmasının büyük bir sorun olduğunu belirterek, “DSÖ’nün çok tehlikeli olarak nitelediği dokuz madde için güvenli bir doz yok. En ufak şekilde bünyeye girdiğinde büyük sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Biz diğer pestisit maddelerin de sofralarımızdan çıkması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye ekledi.

5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ve kanuna bağlı çıkartılan mevzuat çerçevesinde, Türkiye’de ilk kez ruhsatlandırılacak bitki koruma ürünlerinin aktif maddelerinde Avrupa Birliği veya G8 ülkelerinde ruhsatlı ürün olması şartı aranıyor. Yine aynı mevzuat çerçevesinde uluslararası kuruluşlarca insan ve çevre sağlığı ve benzeri konularda sakınca teşkil eden aktif maddelerin kullanımları sonlandırılıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın karar metninin tamamına ulaşmak için tıklayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Domateste Külleme Hastalığı ve Mücadele Yöntemleri
%d blogcu bunu beğendi: