İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Afyonkarahisarda tarlasına güneş enerji sistemi kurdu, sezonda 50 bin lira tasarruf etmeyi planlıyor

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde üretimdeki maliyetleri düşürmek için tarlasına güneş enerji sistemi kuran Ahmet Dikar, sistem sayesinde ayda 14 bin sezonda ise 50 bin lira tasarruf etti.
Tarlada 400 metrekare alana 200 panelden oluşan güneş enerji sistemi kuran çiftçi Ahmet Dikar sistem sayesinde saatte 55 kW elektrik üretiyor. Üretim sonrası depolama yapılarak sulamada kullanılan ve 35 su tabancasını çalıştıran 35 beygirlik dalgıç motoru bulunuyor.

AYDA 14 bin TL TASARRUF YAPIYOR

Tarlasına kurmuş olduğu güneş enerji sistemi ile gecede sulama yaptığı 70 dekar tarlasına 2 bin 600 TL elektrik faturası gelirken, sitemin kurulu olmadığı 70 dekarlık diğer tarlasına 16 bin 495 TL fatura geldiğini belirten Ahmet Dikar, güneş enerjisi sistemi sayesinde ayda 14 bin lira tasarruf ettiğini sezon sonunda ise 50 bin lira tasarruf edeceğini söyledi.

gunes enerji sistemi min

‘ SİSTEM 4-5 AYDA KENDİNİ AMORTİ EDİYOR’

Ahmet dikar tarlasına kurdurmuş olduğu sistem hakkında ise şu sözleri söyledi:
“Biz bu sistemimizi 1 Mayıs itibarıyla faaliyete geçirdik. 1 Haziran itibarıyla da şebeke bağlantısını yaptık. Şebeke bağlantılı bir sistem. Güneş olmadığı, elektrik üretimi yapılmadığında sistemden elektrik takviye eden bir sistemdir. Daha önceleri çok yüksek gelen elektrik faturalarımız bu ay 2 bin 600 TL. Bir faturayla ayı geçirdik. Bu gelen faturanın nedeni de ürünü 24 saat kesintisiz sulamaktan kaynaklanmaktadır. Yani geceleri de sulama yaptığımızdan dolayı elektrik faturamız gelmiştir. Diğer bir kuyum, orada da 70 dekarlık bir patatesimiz var. Güneş enerji sistemi olmayan bu kuyuma 16 bin 495 TL fatura gelmiştir. Bir sezonda 4 ya da 5 ay sulama yapıyoruz. En düşükten hesap edersek sezonda 50 bin TL karımız oluyor. Bu şekilde 4 ya da 5 yılda sistem kendini amorti ediyor. Panellere 25 yıl garanti veriyorlar. Kalan 21 yılda sistem size çalışıyor. Bundan sonra elektriğimiz bedava olduğu için ikinci ürüne de geçiyoruz”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  BİN 200 TOHUMU GELECEK NESİLLER İÇİN SAKLAYAN NAR ANNE

“ FATURA GELME SEBEBİ GECELERİ SULAMA YAPTIĞI İÇİN”

Güneş enerji sistemini çiftçi Ahmet Dekar’ın tarlasına kuran firma sahibi Ali Eren, “Ahmet Bey iki ayrı ekim bölgesinde iki 40’ar beygirlik dalgıç pompasını çalıştırdı. Sulanan ayrı bölgedeki arazilerde 70’er dekarlıktı. GES yaptığımız yere gelen elektrik faturası 2 bin 600 TL. Fatura gelme sebebi de geceleri de sulama yaptığı için. Geceleri sulama yapmasa fatura gelmeyecek ve sıfır maliyet olacaktı. Diğer kuyuya 16 bin 495 TL, arada afaki fark var. Sezonda Ahmet Bey 50 bin TL kar edecek. Ahmet Bey 3 ya da 4 sezonda buraya yaptığı yatırım maliyetini amorti edecek. Bunun için üreticilerimize ücretsiz danışmanlık hizmeti veririz. Yardımcı oluruz” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.
%d blogcu bunu beğendi: