Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

ziraat mühendislerine getirilen haksız sınav uygulaması

Ziraat Mühendislerine Zirai Bayi Açmak İçin Uygulanan Haksız Sınav Zorunluluğu Meclis Gündeminde

Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkındaki Yönetmeliğin 12. Maddesinde değişiklik yapan Tarım ve Orman Bakanlığı, orman mühendisi ve orman endüstri mühendislerini de yönetmeliğe ekledi. Böylelikle artık orman mühendisi ve orman endüstri mühendisleri de ziraat mühendislerinin zirai ileç bayi açmak için girdiği sınava girebilecek. Yeterli puan alırsa zirai ilaç bayii açma yetkisine sahip olacaklar.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, yönemelikye yapılan değişikliğin ‘Kabul edilemez’ olduğunu belirterek, Yaptıkları tek bir doğru iş bile yok. Ziraat mühendislerine sahip çıkmayanlar şimdi de mesleğimize göz dikip tamamen itibarsızlaştırmaya ve bitirmeye çalışıyorlar.Bu işin eğitimini üniversitede alan ziraat mühendislerini yetki belgesi için zorunlu sınava sokanların bu ‘akıl tutulması’ kararını gözden geçirmelerini talep ediyoruz ”dedi ve sözlerini şu şekilde devam ettirdi.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ HAKSIZCA SINAVA TABİ TUTULUYOR

Ziraat mühendislerinin aldığı eğitimin ardından ilaç bayiliği açmak için sınava tabi tutulmasının yanlış olduğunu söyleyen Ayhan Barut, “Tarladan sofraya gıda zincirinin en önemli halkasını oluşturan ziraat mühendisleri, ilaç bayiliği ve satışı için aldıkları diploma yetmezmiş gibi haksızca zorunlu sınava tabi tutulmaktadır. Bu işin eğitimini üniversitelerde alan ziraat mühendislerine bunu reva görenler, şimdi akıl almaz hesaplarla abuk subuk kararlarla mesleğimize ve meslektaşlarımıza kötülük peşindeler.Bu yönetmelik değişikliğiyle ziraat mühendisi dışında neredeyse herkes, zirai ilaç bayiliği açıp zirai ilaç satabilecek ve bizlerin işini yapabilecek. Biz mevcut yönetmeliğe ziraat mühendisleri dışında başka bir meslek grubunun girmesine karşı çıkarken bunu yapmadıkları gibi orman mühendisleri ve orman endüstri mühendislerine de eklediler.” dedi.

DEĞİŞİKLİĞİ ASLA KABUL ETMİYORUZ

Ayhan Barut, ziraat mühendisliği mesleğinin uzmanlık ve iş alanı arasında olan zirai ilaç bayiliği açma yetkisinin Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkındaki Yönetmelikte değişiklik yapılarak başka meslek gruplarına iş alanı açıldığını belirterek, “Bir başka meslek disiplinine iş alanı açmak için uzmanlık alanını hiçe sayan bu mantık, yakında ‘bıçak tutuyor’ diye kasaplara da doktorların yanında ameliyata giriş yetkisi verebilir. İnsanda akıl ve izan olmalı. Ziraat mühendisinin eczane açması, kimya laboratuvarı kurması, orman mühendislerinin işini yapması mümkün mü? Elbette değil.Çok sayıda ziraat mühendisi yıllardır kamuya atama beklerken, iş ararken, gece gündüz çoluk çocuğunun ekmeği için mücadele ederken bu karar mesleğimize ve meslektaşlarımıza vurulmuş darbedir. Bu nedenle bu değişikliği asla kabul etmiyoruz. Mesleğimize ve meslektaşlarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz.” diye açıklama yaptı.

%d blogcu bunu beğendi: