Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

akıllı sera

Türkiyenin İlk Asansörlü Akıllı Serası

 

Tüm dünyada hızlıbir şekilde gelişen tarım teknolojileri örtü altı yetiştirciğinde de uygulanıyor. Robot ve sensörler yardımıyla bitki için en ideal koşullar sağlanarak maksimum verim ve üründe kalite sağlanabiliyor.
Gün geçtikçe uygulanabilirliği artan tam otomatik sera sistemlerini artık Türkiye’nin birçok ilinde de görmek mümkün.

DÜNYADA 3 TANE

Tokat’ın Turhal ilçesinde sera imalatçısı olan Faik Çalışkan (50), 5 dekar arazisine kurduğu asansörlü tam otomatik asansörlü serada 115 bin çilek bitkisi dikti.
Hollanda ve İsrail’de kullanılan asansörlü ve tam otomatik çilek serası Türkiye’de ilk. Topraksız tarım tekniği uygulanarak kokopit içerisinde yetişitirilen çilekler akıllı sera sayesinde yağmur, dolu ve fırtına gibi doğa olaylarından etkilenmeden üretim yapılıyor.akıllı sera.2PNG

İKLİMLENDİRME ÖZELLİĞİNE SAHİP
Asansörlü ve otomasyon sistemne sahip olan serada iklim kontrolü de yapılabiliyor. Sera üzerinde bulunan otamatik açılır kapanır sistem ve yağmur sensörleri sayesinde gerekli olduğu durumlarda sera kendini kapatabilme özelliğine sahip. Ayrıca sera ortamındaki nemi ölçen sensörler sayesinde de gerekli olduğu durumlarda nem oranını dengelemek için devreye giren sistem sisleme yöntemiyle sera ortamındaki nem oranını dengeliyor.
Serada bulunan otomatik havalandırma sistemi ile de ortam havalandırma sitemi sayesinde çiçeklerdeki döllenme oranı % 6 oranında daha fazla oluyor.

akıllı sera.1PNG 1

DAHA KISA SÜREDE DAHA YÜKSEK VERİM VE KALİTE
Toplam 2 ay gibi sürede hasat yapılabilen sistemde dekarda %200-300 arasında daha fazla ürün alınıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  BELEDİYELERDEN TARIM SEFERBERLİĞİ
%d blogcu bunu beğendi: