Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

dede yadc4b0gari traktc396r

70 yıllık traktörü çürümekten kurtardı

İş insanı Mehmet Sadık Bayraktaroğlu, dedesinden kalan 70 yıllık traktöre 10 bin dolar harcayarak orjinal haline tekrar getirdi.
fendi dieselross1

İş insanı Mehmet Sadık Bayraktaroğlu, dedesinden kalan 70 yıllık traktöre 10 bin dolar harcayarak orjinal haline tekrar getirdi.

1950 yılında iş insanı Mehmet Sadık Bayraktaroğlu’nun dedesi Ali Yılmaz tarafından Antalya’nın Demre ilçesine getirilen ve ilçeye gelen ilk traktör olan Alman malı ‘Fendi Dieselross’ marka traktör,1980’li yılların başına kadar bahçe ve tarla işlerinde kullanıldı. Daha modern ve hızlı traktörlerin piyasada yer almasıyla emekliye sevk edilerek bir köşeye alındı.

Yağmur ve güneş altında 30 yıl boyunca çürümeye bırakılan traktörü tekrar eski haline getirmek isteyen Bayraktaroğlu, Demre Sanayi Sitesi’nde motor ve traktör ustası olan Ali Öktem’e bıraktı. İnternette bir süre tarktörün parçaları hakkında araştırma yaptıktan sonra işe başlayan ikili, öncelikle tüm motor aksamını temizleyerek yağladı. Ardından eksik parçalar tamamlanarak, lastik ve cantlar yenilendi.

dede yadc4b0gari traktc396r

4 YIL ÖNCE HAREKET ETTİRİLDİ

Mehmet Sadık Bayraktaroğlu, traktörün evrakları eksik olduğundan ancak özel izinle Demre caddelerinde nostaljik turlar atabiliyor. Bazen traktörün arkasına su tankeri takarak zeytinliklerini sulamaya gidiyor. İlginç görüntü ve sesi ile dikkat çeken traktör, Bayraktaroğlu’nun sahibi olduğu akaryakıt istasyonu önünde sergileniyor. Traktör 20 kilometre hız yapabiliyor.

‘SATMAM MÜMKÜN DEĞİL’

Traktörün 1950 model olduğunu belirten Bayraktaroğlu, “Almanya’da üretilmiş. Dedem Ali Yılmaz tarafından Demre’ye kazandırılan ilk traktör. O dönem Demre’de karayolu bağlantısı olmadığı için deniz yoluyla buraya gelmiş. Bütün köylüler merak içinde traktörü görmeye gelmişler. Bugünün parasıyla yaklaşık 3 milyon TL gibi bir değere alınmış. 1980 yılına kadar hizmet görmüş. O dönemde yeni model traktörler çıkınca, bu atıl duruma düşmüş. Yaklaşık 30 yıl yağmur altında bekledikten sonra, ben değerini anlayarak Demre Sanayisi’nde yaklaşık 10 bin dolar masrafla bu hale getirdim. Bütün parçaları orijinal. Bu traktörü para karşılığı satmam mümkün değil. Demre’ye açılacak Tarım Müzesi’ne bağışlamak istiyorum. Gelecek nesiller için orada sergilenmesini istiyorum” dedi.

%d blogcu bunu beğendi: