Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

biberde kc3bclleme

Biberde Külleme Hastalığı ve Mücadele Yöntemleri

Hastalığa neden olan etmen Leveillula taurica isimli fungustur. Etmen kışı bitki yaprakları üzerinde geçirir ve rüzgar ve böcekler aracılığı ile dağılarak yeni bitkilere bulaşır.
biberde kc3bclleme
Biberde külleme

Biberde külleme hastalığına neden olan etmen Leveillula taurica isimli fungustur. Etmen kışı bitki yaprakları üzerinde geçirir ve rüzgar ve böcekler aracılığı ile dağılarak yeni bitkilere bulaşır.

Fungusun etkili olabilmesi için optimum nem değerinin % 60-70, sıcaklığın 27 C’ye kadar olması gerekir. Havanın çiğli ve puslu olması hastalığın yayılmasını sağlar.

Zarar Şekli

Biber yetiştiriciliği yapılan arazi ve serada ortam koşullarının uygun olması ile birlikte her yıl görülen hastalık etmeninin belirtileri ilk olarak alt yapraklarda olur. Etmen daha sonra genç yapraklar ve sürgünlerde görülür. Yaprakların alt yüzeyinde başlayan beyazımtrak lekeler zamanla üst yüzeyde portakal sarısı dokuların varlığı ile belirginleşir. Zamanla büyüyen lekeler yaprağın tüm yüzeyini kaplar ve yaprak sapı, yaprak ayası ve tüm gövdeyi kaplar. Yapraklar pörsür ve aşağıya doğru sarkarak kurumaya neden olur. Etmenin görüldüğü bitkilerde büyüme geriliği olur. Çiçeklenme azalır, yetişen meyvelerin tadı olmaz. Etkili olan ve ilerleyen hastalık ekonomik kayıplara sebep olur.

biberde kc3bclleme1
Biberde külleme

Hastalıkla Mücadele Yöntemleri

Kültürel Önlemler :

Kültürel önlem olarak hastalık etmeninin görüldüğü alanlardaki hastalıklı bitkiler toplanarak yakılır.

Domateste Külleme Hastalığı ve Mücadele Yöntemleri 

Hastalıkla Kimyasal Mücadele :

Hastalık etmeninin belirtisi görülür görülmez hemen ilaçlanmaya başlanılmalı ve 10 gün ara ile uygulama tekrarlanmalıdır. Özellikle şiddetli yağış ve çiğ olaylarının ardından toz kükürt uygulaması yapılmamalıdır. Bunun nedeni yağış sonrası etkili olabilecek sıcaklık ve güneşin bitkiyi yakmasıdır. Kullanılan pestisitin içeriğindeki etkili maddeye göre, son ilaçlama ile hasat arsında geçmesi gereken süre göz önünde bulundurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  AKILLI TARIM VERİMİ ARTTIRACAK
%d blogcu bunu beğendi: