Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

terrasentia

Islah Çalışmalarında Yardımcı Robot

Urbana-Champaign'deki Illinois Üniversitesi Ziraat ve Biyoloji Mühendisliği Profesörü Girish Chowdhary önderliğinde 2 yıllık bir araştırma sonrası tarımda kullanılabilcek saha robotu geliştirildi. Üstelik her geçen gün farklı yeteneklerde ekleniyor.
terrasentia

Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi Ziraat ve Biyoloji Mühendisliği Profesörü Girish Chowdhary önderliğinde 2 yıllık bir araştırma sonrası tarımda kullanılabilcek saha robotu geliştirildi. Üstelik her geçen gün farklı yeteneklerde ekleniyor.

Geliştirilen bu teknolojik robot, iklim değişikliklerine kolaylıkla uyum sağlayabilen, hastalıklara karşı daha dirençli ve daha verimli üretim yapılmasına olanak sağlayan bitkilerin ıslah çalışmalarında görev alıyor.

TerraSentia isimli robot üzerine takılı halde bulunan kameralar ve sensörler yardımıyla bitkiler arasında kendi kendine gezerek üretimi yapılan mahsülün bitki yüksekliği, gövde çapı, yaprak alan indeksi ve bitki sayısı gibi özelliklerin ölçümünü otomatik olarak gerçekleştirebiliyor. Toplamış olduğu verileri anlık olarak bilgisayara yada akıllı telefonda bulunan uygulamaya gönderiyor.

Videoyu izlemek için tıklayın.

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  130 çeşit sebze ekti
%d blogcu bunu beğendi: