Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

safran 2

Safran Soğanında Hasat Zamanı

Gıda ve ilaç sektöründe pek çok kullanım alanı olan safran soğanında hasat zamanı geldi. 80 bin safran çiçeğinden yarım kilo üretilebilen safran, ağırlığının 100 bin katı sıvıyı sarıya boyayabiliyor.
safran 2

Gıda ve ilaç sektöründe pek çok kullanım alanı olan safran soğanında hasat zamanı geldi. 80 bin safran çiçeğinden yarım kilo üretilebilen safran, ağırlığının 100 bin katı sıvıyı sarıya boyayabiliyor.

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde toplanmaya başlayan safran dünyanın en pahalı baharatı. Ekildiği ilk 3 yıl ürün veren safran, daha sonra yavru oluşturması nedeniyle sökülüyor.

Ekim işlemi ağustos ortası ve eylül ayının ilk haftasında yapılırken, ekim ve kasım aylarında hasat işlemi gerçekleşiyor. 80 bin safran çiçeğinden yarım kilo üretilebilen safran, ağırlığının 100 bin katı sıvıyı sarıya boyayabiliyor.

DÜNYANIN EN PAHALI BAHARATI

Ekildiği ilk 3 yıl ürün veren safran, daha sonra yavru oluşturması nedeniyle sökülüyor. Birbirinden ayrıldıktan sonra tekrar dikim işlemi gerçekleştirilen safran, dünyanın en pahalı baharatı olarak biliniyor.

ÜRETİLDİĞİ YERE VE KALİTESİNE GÖRE FİYAT BELİRLENİYOR

Türkiye’den başka Fransa, İtalya, Hindistan, İspanya, İran ve Yunanistan gibi ülkelerde de yetiştirilen safran sertlik, aroma ve rengine göre fiyatlandırılıyor. Safranbolu’da üretilen safranın kilogramı ise yaklaşık olarak 30 bin liraya alıcı buluyor.

SAFRAN BİTKİSİNİN YAPISI VE ÖZELLİKLERİ

Anavatanı Güneybatı Asya olan safran süsengiller familyasından soğanlı bir kültür bitkisidir. Sonbaharda çiçek açan safran bitkisinin boyu 20-30 cm, yaprakları şeritimsi ve mor renkli çiçekleri vardır. Gıda boyası ve tat verici olarak kullanılan safran bitkisinin çiçeği ve yaprak saplarıyla beraber kurutulur. 80 bin safran çiçeğinden yarım kilo üretilebilen safran, ağırlığının 100 bin katı sıvıyı sarıya boyayabiliyor. İçeriğinde bulunan safranal kimyasallar ve pikrokrosinden kaynaklı olarak keskin bir tada ve saman benzeri kokuya sahiptir.

safran 1 1

ANTİ KANSEROJEN

İçeriğinde bulunan antikanserojen maddeler sayesinde bağışıklık ve sinir siteminin güçlendirir, karaciğeri ve kanı temizler, damar tıkanıklığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca safranın kalp kaslarını kuvvetlendirdiği için kalp hastalıklarına yakalanma oranını düşürdüğü de bilinmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  BAĞDA KURŞİNİ KÜF HASTALIĞI VE MÜCADELE YÖNTEMLERİ

GELENEKSEL TIPTA ÖNEMLİ YERİ VAR

Geleneksel olarak uzun yıllardır tedavi amaçlı olarak kullanılan safran antimutajenik (mutasyon önleyici), antikarsinojenik (kanser bastırıcı), immünomodüle edici ve antioksidan benzeri özellikleri ile modern tıp tarafından da doğrulanmıştır.

KOZMETİK VE BOYA ÜRETİMİNDE KULLANILIYOR

Özellikle Çin ve Hindistan gibi ülkelerde parfümeri sektörü ve kumaş boyası üretiminde kullanılıyor.

KAN BASINCINI DÜZENLİYOR

İçeriğinde bulunan potasyum sayesinde kan basıncını düzenliyor.

CİLT MASKELERİNDE KULLANILIYOR

Safran, cilt temizliği ve yaşlanmayı önleme amçlı olarak cilt maskelerinin yapımında kullanılmaktadır.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLİYOR , DEPRESYONU ÖNLÜYOR

Bünyesinde bulunan bileşenler sayesinde vücutta asit dengesinin bozulmasını engelleyerek depresyonu önlüyor. Ayrıca sindrim sistemini de düzenlemeye yardımcı oluyor.

 
%d blogcu bunu beğendi: