Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

incollage 20200704 152536653

Salçalık Domatesleri Mildiyö Hastalığı Vurdu! Büyük Kayıp Var

Türkiye'nin salçalık domates ihtiyacının yaklaşık %40'ını karşılayan Bursa ovasında salçalık domateslerin %90'ı sağanak yağış ve mildiyö virüsü nedeniyle kurudu.
incollage 20200704 152536653

Türkiye’nin salçalık domates ihtiyacının yaklaşık %40’ını karşılayan Bursa ovasında salçalık domateslerin %90’ı sağanak yağış ve mildiyö virüsü nedeniyle kurudu. Antalya ve Manisa’nın Salihli ilçesinde de domatesler hastalık nedeniyle kurumaya başladı.
Bursa Mustafakemalpaşa, Karacabey ve Yenişehir ilçelerinde hasada 15 gün kala meydana gelen aşırı yağış ve mildiyö virüsünden kaynaklı hastalık nedeniyle domateslerin %90’ı kurudu.


DOMATESLERDE VE BİBERLERDE ZARARA NEDEN OLDU
Bursa’da salçalık domates ve aynı zamanda biberlerde de hastalığa neden olan etmen hasada 15 gün kala büyük zarara neden oldu.
Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir, “Sorun aşırı yağışlar ile başladı. Önce domates bitkisinde yanma oldu. Ardından da mildiyö dediğimiz hastalık geldi. Ovada aşırı derecede ilaçlı mücadele başlatıldı” dedi


“TARLALARIMIZIN %50’Sİ YANDI”
Başkan Mehmet Aydemir, “Aşırı yağışlar, gündüz sıcaklığı ile gece sıcaklığı arasındaki farkın çok olması, aşırı çiğ olması, Mustafakemalpaşa ovasında rekolteyi büyük oranda etkiledi. İlaçlamayı normalde 10 günde bir yaparken şu anda gün aşırı yapmaya başladık. Domatesler daha yeşildi, kızarma olmamıştı. Tarlalarımızın yüzde 50’si yandı. Yüz bin dekar alanda bir kaybımız var. Yani dönümde 10 ton ürün kaybı mevcut. Mustafakemalpaşa ve Karacabey iki elmanın yarısı gibidir. Biz Türkiye’nin salçalık domates ihtiyacının yarısını karşılıyoruz. Fabrikaların yüzde 80’i de burada. Pandemi dönemi ile birlikte salça stoklarımız bitti. Fabrikaların da salça ihtiyacı var. Şimdi dünyada da bir kriz var. Kim salça üretiyor Çin, ABD, İspanya, Yunanistan üretiyor. Ve biz bu konu da dönem dönem ya üçüncü oluyoruz ya da beşinci oluyoruz. Corona virüsünden dolayı İspanya üretimin yüzde 20’sini yapabiliyor, ekmedi çünkü. Yunanistan ise aynı bu şekilde ekmedi. Dünyada bir salça eksiği var” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  BAĞDA KURŞİNİ KÜF HASTALIĞI VE MÜCADELE YÖNTEMLERİ
incollage 20200704 152442387


KARACABEY’DE DE DURUM AYNI
Bursa’nın Karacabey ilçesinde de aşırı yağmur ve mildiyö virüsünden kaynaklı olarak çiftçilerin sıkıntı yaşadıklarını belirten Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, “Mustafakemalpaşa, Karacabey bölgesinde yüz bin dekar salçalık domates ekiliyor. Bölgede 2 aydır iklimsel şartlardan dolayı istenilen sıcaklığa ulaşılamadı. İlk olarak virüse yakalanan tarlalarımız oldu. Çiftçimiz bu tarlaları fidesiyle birlikte sürdü. Sonra yine hava şartlarının kapalı geçmesi nedeniyle mahsul mildiyö hastalığına yakalandı. Bu da yaklaşık ekili arazinin yüzde 70’ni etkiledi” dedi.


“KARACABEY ÇİFTÇİSİ ŞUAN MAHSÜLÜNÜ KURTARMAK İÇİN KORKUNÇ BİR MÜCADELE VERİYOR”
Erdem, “Tabi bu hastalık rekoltede düşüklüğü neden olacak. Bu sadece bizim bölgede değil Ege Bölgesi’nde de olacak. Çünkü orada da mildiyö mücadelesi oldu ve büyük hasar var. Karacabey çiftçisi de şuan ilaçlı müdahale ile ürünün yüzde 60’nı kurtarmaya çalışıyor. Sonucu iki, üç hafta içinde alırız ama büyük verim kaybı olacak. Türkiye’de yaklaşık 350 bin dekar salçalık domates etkiliyor. Burada yaklaşık 2,5 milyon ton verim bekleniyordu. Hastalıktan dolayı da verim düşecek. Bunun yüzdesini kestiremiyoruz çünkü hastalıkla mücadelemiz devam ediyor. İki, üç hafta sonra ne kadar başarılı olduğumuzu göreceğiz” diye konuştu.
Hastalıktan dolayı çiftçinin bölgede başka ürün ekmeye hazırlandığını belirten Erdem, “Geçtiğimiz yıl salçalık domates yetmediği için Şili’den 25 bin ton salçalık kurutulmuş domates ihraç edilmişti” diyen Erdem, “Bu yıl sıkıntı sadece domateste değil salçalık biberde de hastalık çıkmış durumda, biberler de aynı hastalıktan kurumaya başladı. Bazı üreticiler fabrikalarla anlaşmalı ektiği için domateslerini kurumaya başlamasına rağmen sökemezken, anlaşması olmayan çiftçiler ise 15 gün sonra hasat ekmeyi bekledikleri domatesleri, kuruma nedeniyle sürerek tarlasına başka ürün ekmeye hazırlanıyor” dedi.

incollage 20200704 152342388


MANİSA SALİHLİ’DE DE DOMATESLER KURUMAYA BAŞLADI
Türkiye’de salçalık domates üretiminde hatırı sayılır derecede domates üretimi yapılan Manisa’nın Salihli Ovası’nda da domatesler mildiyö virüsünden kaynaklı olarak kurumaya başladı.
Salçalık domates üretimi yapılan 15 bin 500 dönümlük arazide hastalığın görülmeye başladığını belirten Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, salçalık domateste yüzde 30 civarında düşüş yaşanabileceğini söyledi.
Salihli Ziraat Odası Başkanı Yalvaç, “Tarlardaki salçalık domateslerimiz mildiyö hastalığı sebebiyle kurumaya başladı. Bu hastalık aşırı yağışlardan sonra geldi. Önce domatesin yaprağını kurutuyor. Daha sonra yaprakları kuruyan domates aşırı güneşe maruz kaldığı için tarlada kurumaya başlıyor. Bu durum üretimiz için önemli bir durum. Şu anda emek harcayarak tarlasına domates eken ve hasat etmeyi bekleyen üretici mağdur duruma düşmeye başladı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  70 yıllık traktörü çürümekten kurtardı

 

incollage 20200704 152136517

SOFRALIK DOMATES’TE DE HASTALIK GÖRÜLMEYE BAŞLADI
Salihli Ovası’nda hastalığın sofralık domateste de görülmüye başladığını belirten Yalvaç, “Ancak salçalık domateste daha çok. Eğer bu hastalık bu şekilde devam ederse kaybımız yüzde 30 civarlarında olacak. Geçen yıl 126 bin ton salçalık domates üretimi yaparken, bu yıl bu rakamda yüzde 30 veya daha da yüksek kayıp yaşanacak. Bu sene salçalık domateste rekolte düşüşü yaşanacağı kesin” dedi.

incollage 20200704 152019861

Bu yıl üreticinin domates üretiminden kilo başına beklentisinin 65 kuruş olduğunu belirten Başkan Yalvaç, “Şu anda zaten bir sıkıntı içerisindeyiz. Eğer fiyatlar 65 kuruşun altına düşerse üretici daha çok sorun yaşar. Ayrıca tarlada domatesleri kuruyan üreticimize de devletimizin sahip çıkmasını bekliyoruz” dedi.


TARIMSAL DANIŞMANLIK ÖNEMLİ

Konuyla ilgili açıklama yapan Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baki Remzi Suiçmez, “Tarımsal danışmanlık sistemi ülkemizde maalesef yeterince yaygınlaşamıyor. Kamunun kontrollerinde de bu dönem pandemi nedeniyle araziye gidememe durumu oldu. Geçen dönemlerde de yeterli ödenek olmadığı, araziye çıkacak araç bulunamaması gerekçeleri gündeme getirilmişti. Domates dahil bütün ürünlerde, ekim, dikim aşamasından, hasat aşamasına mutlaka konu uzmanı tarım danışmanı arazide olmalı. Onun dışında da kamu yönetiminin güçlendirilerek her aşamada bu süreci denetlemesi lazım, çözüm bu. Yoksa peş peşe aynı hastalığın ya da benzer hastalıkların yıllar boyu devam etmesi yanlıştır. Böyle bir durum Şili gibi ülkelerden salçalık domates almamıza yol açar. Yağışlar nedeniyle damla sulama sistemiyle bitkilere besin elementlerinin yeterince verilememesi nedeniyle nemli ortamda çok hızlı bir şekilde yayılan domates mildiyösü olduğu düşünmekteyiz. Bu hastalık uygun zamanda ruhsatlı ilaçlarla durdurulamazsa yağmurlu bir ortamda bir anda bütün tarlayı sarıp ürün alınamaz hale getirir. Bursa’da yaşanan durum yağmurlar nedeniyle tarlaya gidilip ilaçlama yapılamaması durumundan kaynaklanıyor” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Bitkiler çiçeklerini neden döker?
 
%d blogcu bunu beğendi: