Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

bremia lactucae affected plants 1

Lahanada Mildiyö Hastalığı ve Mücadele Yöntemleri

Lahana bitkisinde mildiyö hastalığına neden olan etmen Perenospora brassicae’dir. Kışı oospor halinde bitki artıkları üzerinde geçirir.
bremia lactucae affected plants 1

Lahana bitkisinde mildiyö hastalığına neden olan etmen Perenospora brassicae isimli fungustur. Kışı oospor halinde bitki artıkları üzerinde geçirir.

Bitkide Zarar Şekli

Serin ve yağış görülen bölgelerde etkili olan hastalık etmeni özellikle serada yetişen fidelerde büyük zarara neden olur. Gelişmekte olan bitkilerde de görülen hastalık etmeninin, yapraklar üzerinde sarı lekelenmelere , yaprağın alt kısımlarında ise gri, kirli beyaz renkli küf tabakası şeklinde olur. Hastalık etmeninin görüldüğü bitkiler zamanla kuruyarak ölür.

Hastalıkla Mücadele Yöntemleri

Kültürel önlemler:

  • Azotlu gübre kullanımına dikkat edilmelidir. Fazla kullanılması hastalık oluşumuna neden olacaktır.
  • Hastalığın görüldüğü bitki artıkları ortamdan uzaklaştırılarak yok edilmelidir.
  • Çeşit seçiminde hastalığa karşı dayanıklı olanlar tercih edilmelidir.
  • Tohumlar sık ekilmemelidir.
  • Hastalık görülen fideliklerin yeri değiştirilmelidir.
  • Aşırı sulamadan kaçınılmalıdır.
  • Ekim nöbeti uygulanmalıdır.
  • Çiğ düşen bölgelerde hastalığın görülme olasılığı yüksek olduğu için sebze üretilecek alanın seçiminde göz önünde bulundurulmalıdır.

Kimyasal mücadele:

Hastalıkla mücadelede koruyucu nitelikte mücadele yapılması önemlidir. Müdahalede geç kalındığında ortam şartlarının da uygun olması hızlı bir şekilde yayılıma neden olabileceğinden mücadeleden sonuç almak mümkün olmayabilir.

Fidelik alanlarda fidelerin toprak yüzeyine çıkmasıyla, tarlada hastalık belirtileri ilk görüldüğünde hemen kimyasal mücadeleye başlanılmalıdır. Kullanılan ilacın etki süresi dikkate alınarak uygulamaya birer hafta ara ile devam edilmelidir.

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  SAKSILARDAN TOPRAK ÖRNEĞİ NASIL ALINIR?
%d blogcu bunu beğendi: