İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uzaktan Algılama Yöntemiyle Hassas ve Gerçek Zamanlı Verimlilik Ölçümlerinde Yeni Dönem

pexels photo 2476015
Photo by Tom Fisk on Pexels.com

ABD’de Illinois Üniversitesi bilim insanları ve Illinois Mısır Yetiştiricileri Birliğinin ortaklaşa yürütüğü bir çalışmada gerçek zamanlı ve hassas tahmin yapabilmek için ölçeklenebilir bir yöntem geliştirildi. Yüksek çözünürlüklü benzersiz bir alan içi kamera ağı ile yüksek frekanslı uydu verileri birleştirilerek Illinois ve çevresindeki ürünlerin verimlilik tahminleri son derece hassas bir şekilde yapılabiliyor.

Hedeflerinin çiftçilere yararlı bilgiler sunmak olduğunu belirten araştırmanın başında yer alan doktora öğrencisi Hyungsuk Kimm, “ Daha önceki uydu verilerinin birçoğu kaba uzamsal ve / veya zamansal çözünürlüğe sahip, ancak alan indeksi, mahsül verimliliği ve tahıl verimi ölçümleri için yeni uydu ürünlerinden faydalanıyoruz. Zemin ölçümlerimizle uydu ölçümlerimiz birbirini doğruluyor ” diyor.

Tarım alanlarındaki alan indeksinin tahmin edilmesinde dünyadan seken ışığı ölçen yüzey yansıtma verileri kullanılmış. Araştırma ekibi yüzey yansımasını alan indeksine dönüştürmek için iki matematiksel algoritma geliştirmişler.

İlk olarak Illinois’te 36 ayrı mısır tarlasına kamera kurmak için çiftçilerle anlaşılarak sürekli zemin ölçümleri yapılarak izlenilmiş. Uydudan alan indeksi hesaplaması yapılırken zeminde kurulu kameralar ile tahminleri düzeltmek için doğrulama yapılmış. Haftada iki kez mısır tarlalarını gezen Kimm, özel bir aletle mısır yapraklarının ölçümünü yapmış.

Kimm, çalışma sonrası uydudan yapılan ölçüm ile tarlalardan alınan sonuçların birebir aynı olduğunu belirtti.

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Organik gübre yapımı

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.
%d blogcu bunu beğendi: