Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

buc49eday

BİTKİLERDE UZUN ÖMÜR GENİ KEŞFEDİLDİ

Hollanda Leiden Üniversitesinde AHL15 adı verilen bitkilerin uzun ömür geni keşfedildi. Hollanda Leiden Üniversitesi Biyoloji Enstitüsü araştırmacıları Profosör Remko Offringa ve meslektaşları tarafınan keşfedilen gen, tek yıllık bitkilerde çiçek açtıktan sonra büyüme noktalarında vejetatif olup olmayacağını belirliyor.

BİTKİLERDE UZUN ÖMÜR GENİ KEŞFEDİLDİ

 

Hollanda Leiden Üniversitesi Biyoloji Enstitüsü araştırmacıları Profosör Remko Offringa ve meslektaşları tarafınan keşfedilen AHL15 adı verilen uzun ömür geni, tek yıllık bitkilerde çiçek açtıktan sonra büyüme noktalarının vejetatif olup olmayacağını belirliyor.

  • arabidopsis thaliana 3
  • arabidopsis thaliana1 3
 

Araştırmacılar, Asya, Avrupa ve Afrikanın kuzey bölgelerinde yetişen Arabidopsis thaliana isimli bitkisi üzerinde yapmış oldukları çalışmada, AHL15 genini pasif hale getirdiklerinde bitkilerin daha kısa ömre sahip olduklarını farkettiler.

Araştıma sonucunun tarımda kullanılabiceğine belirten Profosör Remko Offringa bu duruma şu şekilde açıklık getirdi:

“ Buğday ve çeltik gibi tek yıllık bitkilerde bu genin aktif tutulması, hasat sonrası bitkinin vejetatif gelişme sürecine geri dönmesini sağlar. Bu sayede aynı mahsülden birkaç hasat yapılması ve bitki başına alınan verimin arttırılması sağlanabilir. Çiftçiler tarlalarını daha az sürerler. Sonuç olarak, sürdürülebilir tarıma uygun olarak toprak biyomu bozulmadan kalacaktır. ”

 

7 BİN YILLIK BUĞDAY TOHUMUNU ÇOĞALTMAYA ÇALIŞIYOR 70 yıllık traktörü çürümekten kurtardı 800 Yıllık Tahıl Ambarları adaçayı akıllı tarım ALTIN SARISI ŞERİTLİ EJDER KANI Altı Tünel Üstü Tarla amazon amazon ormanları ambar ve depoda zarara neden olan fare ve sıçanlar AMERİKAN BEYAZ KELEBEĞİ Analiz için yaprak örneği nasıl alınır ANIZ YAKMA ANIZ YANGINI ANTEP FISTIĞINDA KARAZENK ARI SÜTÜ ARI ZEHİRİ arokarya çiçeği asmada gövde çukurlaşması ASMADA SARI BENEK HASTALIĞI Atatürk çiçeği ATEŞ YANIKLIĞI azot Azot Noksanlığı AÇELYA AŞK MERDİVENİ BADEM DAL KANSERİ BAL BALMUMU fesleğen fındık gübreleme kompost KÜLLEME Leveillula taurica nane SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM SİYEZ BUĞDAYI T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavı tohum toprak yeşil gübreleme zeytinyağı ÇİM ÇİM EKİMİ

%d blogcu bunu beğendi: