Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

bac49f kasnedri 1

Bağ Kanseri Hastalığı ve Mücadele Yöntemleri

Bağ kanserine neden olan etmen Agrobacterium tit.mefaciens isimli bir bakteridir. Hareketli , sporlanmayan ve çubuk şeklinde olan bakteri yarı parazit olup, yaralardan girerek bitkide ur veya tümöre neden olur.
bac49f kanseri

Bağ kanserine neden olan etmen Agrobacterium tit.mefaciens isimli bir bakteridir. Hareketli , sporlanmayan ve çubuk şeklinde olan bakteri yarı parazit olup, yaralardan girerek bitkide ur veya tümöre neden olur.

Toprakta, kök veya kök etrafında bulunan hastalık etmeni toprakta uzun yıllar yaşamını sürdürebilir. Özellikle fidanlıklarda bulaşmasını önlemek için dikkat edilmelidir.

Bakteri asmadan başka sebzeler, meyve türleri, yıllık otsu bitkiler ve orman ağaçlarında da hastalığa neden olur.

ZARAR ŞEKLİ

Hastalığa neden olan etmen asmaların toprak seviyesindeki gövde üzerinde şişkinliğe neden olur. Oluşan şişkinlikler zamanla toprak altı ve üstüne doğru büyür. Yaşlı dal üzerinde yaralara ve tümöre neden olur.

bac49f kasnedri

HASTALIKLA MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Kültürel Önlemler:

  • Etmenle bulaşık topraklarda fidan üretimi yapılmamalı ve fidan alınmamalıdır.
  • Hastalığın görüldüğü topraklara uzun süre fidan dikimi yapılmamalıdır.
  • Özellikle bitkilerin toprağa yakın kısımları ve köklerinde yara açılmamalıdır.
  • Bakteri tarafından bulaşık olan toprağa bağ tesis edilmelidir.
  • Yaşlı bitkilerde ur tespit edilmiş ise urlar kesilerek çıkarılmalıdır.
  • Hastalık görülen bitkiler sökülerek alandan uzaklaştırılmalıdır.
  • Kök ve gövdeyi kemiren haşerelere karşı mücadele edilmelidir.
  • Hastalıklı asmanın söküldüğü yerde taç izdüşümüne 30-40 cm derinliğinde çukur açılarak içerisi sönmemiş kireç ile doldurulmalıdır.

Kimyasal Mücadele:

Hastalıkla mücadelede öncelikle kültürel önlemlere dikkat edilmelidir. Bulaşığın olmadığı yerlerde koruyucu önlem olarak don ve dolu zararları yada budama sonrası oluşan yaralardan hastalığın bulaşmasını engellemek için % 3’lük bordo bulamacı ile ilaçlanmalıdır. Hastalıkla mücadelede öncelikle kültürel önlemlere dikkat edilmelidir.

Hasat sonra hastalığın görüldüğü asma üzerindeki tümörler bıçak yardımıyla temizlendikten sonra yara yerlerine % 5’lik göztaşı eriyiği sürülerek üzeri aşı macunu ile kapatılır.

 

7 BİN YILLIK BUĞDAY TOHUMUNU ÇOĞALTMAYA ÇALIŞIYOR 70 yıllık traktörü çürümekten kurtardı 800 Yıllık Tahıl Ambarları adaçayı akıllı tarım ALTIN SARISI ŞERİTLİ EJDER KANI Altı Tünel Üstü Tarla amazon amazon ormanları ambar ve depoda zarara neden olan fare ve sıçanlar AMERİKAN BEYAZ KELEBEĞİ Analiz için yaprak örneği nasıl alınır ANIZ YAKMA ANIZ YANGINI ANTEP FISTIĞINDA KARAZENK ARI SÜTÜ ARI ZEHİRİ arokarya çiçeği asmada gövde çukurlaşması ASMADA SARI BENEK HASTALIĞI Atatürk çiçeği ATEŞ YANIKLIĞI azot Azot Noksanlığı AÇELYA AŞK MERDİVENİ BADEM DAL KANSERİ BAL BALMUMU fesleğen fındık gübreleme kompost KÜLLEME Leveillula taurica nane SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM SİYEZ BUĞDAYI T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavı tohum toprak yeşil gübreleme zeytinyağı ÇİM ÇİM EKİMİ

%d blogcu bunu beğendi: