Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

tarim

BELEDİYELERDEN TARIM SEFERBERLİĞİ

Tarımın önemi koronavirüs salgını nedeniyle bir kez daha anlaşılmış oldu. İnsanlar bu süreçte her türlü ihtiyaçlarını öteledi ancak gıda konusunda almasakta olmaz diyemedi. Bu süreçte tarımsal faaliyetlerin hızlı bir şekilde arttırlması gündeme gelirken Belediyeler tarafından da tarımsal projeler hayata geçirildi. İşte bu projeleri gerçekleştiren İl ve İlçe belediyelerinden örnekler..
tarim

Tarımın önemi koronavirüs salgını nedeniyle bir kez daha anlaşılmış oldu. İnsanlar bu süreçte her türlü ihtiyaçlarını öteledi ancak gıda konusunda almasakta olmaz diyemedi. Bu süreçte tarımsal faaliyetlerin hızlı bir şekilde arttırlması gündeme gelirken belediyeler tarafından da tarımsal projeler hayata geçirildi. İşte bu projeleri gerçekleştiren İl ve İlçe belediyelerinden örnekler…

istanbul bc3bcyc3bckc59fehir belediyesi

İstanbul’da Tarımsal Kalkınma Seferberliği

İstanbul’da, Büyükçekmece, Çatalca, Silivri, Başakşehir, Pendik, Büyükçekmece, Sarıyer, Şile, Arnavutköy ve Beykoz’un köylerindeki üreticilere salatalık, domates, patlıcan , biber ile karpuz fidelerinde yer aldığı 3.5 milyon fide ücretisiz olarak dağıtıldı. Ayrıca üreticilerin elinde kalan ürünlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınacağı belirtildi.

istanbul bc3bcyc3bckc59fehir belediyesi.1jpg

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar ve Gıda Daire Başkanı Ahmet Atalık Silivri ilçesi Değirmenköy Mahallesinde, “Tarımda Kooperatifleşmenin Önemi ve Avantajları” konulu eğitim seminerinde yaptığı konuşmada, tarımda kooperatifleşmenin önemli olduğunu, kooperatiflerin kurulabilmesi için çiftçilerin teşvik edileceğini belirtti. Ayrıca Kadıköy ve Bakırköyde pazar kurulucağını belirterek bu pazarların kooperaiflere üye olan çiftçilere tahsis edileceğini söyledi.

ankara bc3bcyc3bckc59fehir belediyesi

Ankara’da Sözleşmeli Tarım

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Nisan ayı itibari ile 25 ilçeden 15 üretici ile sözleşmeli üretim yapmaya başladı. Ayrıca Gölbaşı-Karaoğlan mahallesinde 750 dönüm arazide sebze ürtimine başlayan belediye, kış aylarında da üreticinin elinde kalan ürünleri satın almış ve ihtiyaç sahiplerine dağıtmıştı.

konya

Konya’da Susam Üretimine Teşvik

Yaklaşık 122 bin üreticinin tarım eğitimi almasını sağlayan Konya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de stratejik öneme sahip olan susam yağı üretimi ile ilgili olarak Meram ve Akören ilçelerinde üreticiye yerli susam tohumu dağıttı. Proje kapsamında ilk etapta 2 bin 150 dekar alanda üretim yapılacak.

erzurum

Erzurum’da Makine Desteği

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından içinde silaj, ekim, gübre dağıtma ve patates hasat makinelerinin yer aldığı 50 adet makineyi üreticilerin hizmetine sunacak. Büyükşehir Belediyesi ayrıca Atatürk Üniversitesi ile ortaklaşa yaptıkları çalışma ile kaba yem borsası oluşturacak.

mersin

Mersin’de Buğday Hasat Sonrası Piyasa Değerinin İki Katı Fiyatına Alınacak

Mersin Büyükşehir Belediyesi, yerel buğday çeşitlerinin yok olmasını engellemek için Silifke bölgesinde bulunan 13 üreticiye tohum ve gübre desteği verdi. Daha önce de erik, kayısı ve incir arazilerinin suyla buluşmasını sağlamak için 5 bin üreticiye sulama borusu dağıtan belediye buğdayı hasat sonrası piyasa değerinin 2 katı fiyatına satın alınak Halk Ekmek Fabrikasına verecek.

752x395 mamak belediyesinden tarim seferberligi 1591719040665

Mamak Belediyesinden “Ekolojik Köy” projesi

Mamak Belediyesi “Ekolojik Köy” projesi kapsamında sebze ve meyve üretimine başladı. Proje kapsamında 3.5 dönüm arazi üzerine salatalık ,biber, domates, kavun ve karpuz fidelerinin bulunduğu 5 bine yakın fide dikilerek bitkisel üretim süreci başlatıldı.

kuc59fadasc4b1 2

Kuşadası’nda “Toprağa Sarıl, Üretime Katıl” projesi

Yerel ürünleri tüketiciye aracısız ulaştırmayı herdefleyen Kuşadası Belediyesi “Toprağa Sarıl, Üretime Katıl” projesi kapsamında üreticiden satın aldıkları zeytinyağı, reçel, sebze ve meyve gibi ürünleri “AdaMarket Ekspres” isimli araçlarla tüketciye sunuyor. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, hergün farklı bir mahallede bulunan araçlara olan yoğun ilgiden dolayı araç sayısını arttırmayı düşündüklerini belirtiyor.

kuc59fadasc4b1 1
sindirgida tarim seferberligi

Sındırgı’da Alternatif Ürünler Üretilmeye Başlanıldı

Sındırgı Belediyesi 2014 yılında bölgede yetiştirilen tütün ürününe kota getirilmesiyle birlikte üreticileri alternatif ürünlere yöneltmek için lavanta tarımına destek vermeye başlamış. Ayrıca son zamanlarda Belediye’ye ait tarım arazilerinde nohut ve susam ekimi gerçekleştirilmiş.

arguvanda tarim

Arguvan’da Boş Araziler Değerlendiriliyor

Arguvan Belediyesi tarafından ilçe sınırları arasında boş ve sürülebilir arazilerin tespitini yapılarak İlçe Tarım Müdürlüğü ve Arguvan Ziraat Odası işbirliğiyl organik tarım ürünleri üretilmesi düşünülüyor.

develide lavanta

Develi’de Lavanta Üretimi

Kayseri’de Develi Belediyesi tarafınfan alernatif tarım ürünlerine teşvik amaçlı lavanta üretimine başlanıldı.Belediye’ye ait şıhlı mahallesinde bulunan 25,3 bin metrekarelik araziye 2 farklı lavanta çeşiti dikildi. 3 yıl içinde ürün alınması beklenilen lavanta bahçesininin bölgede örnek teşkil edeceği belirtilirken yıllık 100-150 bin TL katma değer sağlanabileceği söyleniyor.

karabac49elar

Karabağlar’da Tarımsal Kalkınma İçin Kooperatiflere Önem Veriliyor

İzmir-Karabağlar Belediyesi, kentteki parklara içlerinde kadınların kurmuş olduğu Kavacık Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nde yer aldığı üç faklı kooperatiften satın aldığı çiçek, çalı, yer örtücü bitki ve hazır çimler ekti. Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, tarımsal kalkınma için kooperatiflere önem verdiklerini belirtti.

kocasinan 2

Kocasinan’da Üretim Seferberliği

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, siyez buğdayı tıbbi ve aromatik bitkiler ve organik domates fidesi üretimi ile tarımsal kalkınmaya büyük destek olduklarını belirterek, yaklaşık 12 bin dönümlük alanda siyez buğdayı ekildiğini, yenilikçe tarım anlayışıyla 10 bin dönümlük arazide tıbbi ve aramotik bitkiler üretimini başlattıklarını söyledi. Ayrıca 90 bin dönümlük araziyi de ekilebilmesi için tarıma hazır hale getirdiklerini aktardı.

c387c4b0c49elc4b0

Çiğli’de İhtiyaç Sahibi Çiftçilere Traktör Desteği

İzmir-Çiğli Belediyesi tarafından özellikle Kaklıç, Sasalı ve Harmandalı bölgelerinde tarımsal faaliyette bulunan ihtiyaç sahibi çiftçilere traktör desteği sağlanıyor. Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, gelen taleplere göre sıralama yaparak yardımcı olmaya çalıştıklarını söyleyerek, ilerleyen günlerde belediyeye ait olan arazileri ekmeye başlayacaklarını da belirtiyor.

ayvalc4b1k belediyesi

Ayvalıkta 50 Dönüm Arazi Ekiliyor

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Beldiye ve S.S. Ayvalık Üretim ve Pazarlama Kooperatifi işbirliğiyle ilk etapta belediye’ye ait olan 50 dönüm arazi üzerinde sebze ekimine başlanıldığını belirterek susuz tarım alanlarında ise hububat ekimi yapılacağını söyledi. Verim alınması durumunda belediye ve kooperatif işbiliğinde işleme projesine dahil edileceğini de aktardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  MEYVELERDE ATEŞ YANIKLIĞI VE MÜCADELE YÖNTEMLERİ
 
%d blogcu bunu beğendi: