İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ORGANİK TARIM ÜRÜNLERİ YETİŞTİRDİLER HAYATLARI DEĞİŞTİ

15

Hayatları dört duvar arasında geçen 12 kadın üretici kendilerine biçilen toplumsal rolü reddederek kendi kaderlerini yazmaya başladı. Şimdiki hedefleri ise ihracat.

Anlatacağımız hikaye daha önceden köylerinden dahi çıkmamış 12 kadının organik tarıma başlaması. Kayseri’de Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği’nin kadın Çiftçiler Ekolojik Eğitim ve Üretim Merkezi Projesi kapsamında aralarında liseyi dışardan bitirip üniversite sınavına hazırlanan kadınların da olduğu gurubun ortak amacı toprağı öldürmeden, yetiştirdiklerini zehirlemeden tarım yapmak istemeleri. Hatat proje onlara , “Hayatı ıskaladığımı düşünüyordum, şimdiyse yakaladığımı” diyecek kadar umut olmuş.

Bulundukları Bölgede Yetiştirilmeye Uygun Ne Varsa Ekiyorlar

2018 yılında kadınların ürün paketlemeden hijyene, kompost yapımından organik tarım tekniklerine kadar birçok farklı konuda eğitim aldıklarını belirten Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği Başkanı Yeşim Bekyürek, “Yurtdışında tarımın nasıl yapıldığını, çiftçinin nasıl çalıştığını gördüler ve aldıkları eğitimle bambaşka insanlara dönüştüler. Şimdi hepsi kendine çok güveniyor. Daha önce tek başına otobüse binmeyen kooperatif başkanımız şimdi uçaklara binip konferanslara gidiyor, törenlere katılıp ödüller alıyor” diyor ve sözlerine şu şekilde devam ediyor:

“Amaç kadını güçlendirip önünü açmaktı. Kırsaldaki kadınlarda inanılmaz bir potansiyel var. Projeye başladığımızda kadınların birçoğu eşleri ve aileleri tarafından yadırgandı. Çünkü kadınlar o güne kadar ailenin elinin altındaki birer anneydi ve başka rolleri de olmazdı”

13

‘Kimyasal kullanmayıp, toprağı öldürmemek vicdani olarak rahatlatıyor’

Melikgazi ilçesine bağlı Yeşilyurt Mahallesi’nde Şükran Baş Doğan( 50 ) tarıma yıl önce başlamış. Doğan, “Hiçbir fikrim yoktu toprak ya da tarımla ilgili. Mecburen yapıyorduk. 2013’te derneğin verdiği eğitimle organik tarımı öğrendim. Önce ‘Çiftçi Kadınlar Çilek Üretiyor’ projesine katıldım. Ardından solucan gübresi üretmeye başladım. Organik tarımın ne olduğunu anladım. Çok sevdim bu işi. Ben bir anneyim çünkü. Kimyasal kullanmamak, toprağı öldürmemek vicdani olarak beni çok rahatlatıyor” diyor.
Doğan, proje sayesinde yurtdışına bile çıktığını belirterek, “Elimde kalan ürünleri üyesi olduğum kadın kooperatifine götürüp işleyerek salça, turşu, reçel, erişteye dönüştürmeye başladım. Bu, maddi imkânlarımızı çok düzeltti. Daha önemlisi 40’ıma kadar ıskaladığımı düşündüğüm hayatı yeniden yakaladığımı hissettirdi bana.” diye ekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Biberde Külleme

‘İnsanların ürettiklerinin beğenilmesi güzel bir duygu’

Bünyan ilçesinin İğdecik Mahallesi’nde 7 bin metrekarelik arazisinde ilk başlarda çocukları için doğal tarım yapmaya başlayan Gülnur Gözde ( 48 )’ninde Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği ile tanıştıktan sonra hayatı değişmiş. Gözde, “Daha önce üç çocuğumla dört duvar arasındaydım. Şimdi organik pazarda yerim var. Tarif edilemez bir şey. ‘Sabah kalkıp işe gideceğim’ demek bana o kadar iyi geliyor ki… Ağrılarım bile diniyor. Maddi kazanç iyi ama manevi olarak kazandığımın karşılığı yok.” diyor.
Kendisi için “Ben çok konuşamaz, kendimi ifade edemezdim” diyen Gülnur Gözde artık çok rahat olduğunu belirterek sözlerini şu şekilde devam ettiriyor:
“İnsanın ürettiklerinin beğenilmesi ne kadar güzel bir duyguymuş, onu da anladım. Üstelik çocuklarıma sağlıklı şeyler yediriyorum, insanlara sağlıklı şeyler satıyorum. Evimin tüm ihtiyaçlarını karşılıyorum. Bundan daha güzel ne olabilir ki…”
Yıllık 1 milyon lira ciro yapıyorlar

2001 yılından bu yana Yves Rocher Vakfı tarafından düzenlenen Toprağın Kadınları Yarışması 15 ülkede biyoçeşitlilik, çevre, eğitim ve toplum konularında projeler geliştiren kadınları ödüllendiriyor. Kadın Çiftçiler Ekolojik Eğitim ve Üretim Merkezi Projesi’yle Bekyürek 10 bin Euro’luk kişisel ödül kazanmış ve kazandığı ödül ile kooperatife kurutma tesisi kurulması amacıyla bağışlamış.
Dernek organik tarıma 2007 yılında başlamış, şu ana kadar 50 üreticiyle 950 dekar üzerinde tarım yapıyor. Üretikleri ürünleri geçen yıl pazarlarda satmışlar ve 1 milyon lira ciro yapmışlar.

Köyde atıl durumda olan köy okulunu Tarım ve Orman Bakanlığı ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle üretim merkezine dönüştürerek, reçelden kurutulmuş sebzeye, salçadan erişteye kadar birçok ürün üretiyorlar. Ayrıca elektriklerini de kendileri üretikleri gibi fazlasını devlete satıyorlar.

12

Şükran Baş Doğan, Dernek Başkanı Yeşim Bekyürek ve Nefiye Mastar (soldan sağa).
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.
%d blogcu bunu beğendi: