Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

BİN 200 TOHUMU GELECEK NESİLLER İÇİN SAKLAYAN NAR ANNE

Çevredekiler tarafından “Nar Anne” olarak anılan Nardane Kuşçu, Kocaeli-Kandıra’da kendi çabalarıyla biryesel tohum koleksiyonu oluşturarak geçmişi geleceğe taşıyor.

Çevredekiler tarafından “Nar Anne” olarak anılan Nardane Kuşçu, Kocaeli-Kandıra’da kendi çabalarıyla biryesel tohum koleksiyonu oluşturarak geçmişi geleceğe taşıyor.

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde ormanlık arazide 120 dönüm alan içerisinde bulunan Narköy çiftliği ismini idealist bir üretici olan ve emekli bir ilkokul öğretmeni olan Nardane Kuşçu’dan almış. 6 yaşından beri biriktirdiği tohumlarla organik tarım yapan Kuşçu, koleksiyon yapmış olduğu tohumların gelecek nesillere taşınmasını da sağlıyor.

HAYALİNE 2007 YILIDA ARAZİ SATIN ALARAK BAŞLAMIŞ

Kuşçu, uzun zamandır hayalini kurduğu Narköy çiftliğine 2007 yılında araziyi satın alarak başlıyor. Arazide bir yandan tarım yaparken bir yandan da otel olarak işletilen “ekolojik turizm” konseptine uygun bir işletme merkezine dönüştüren Kuşçu, “atalık” tohumları ile ürettiği ürünleri konukları ve İzmit’te pazarlarda tüketicilerle paylaşıyor.

TOHUMLARI ÖZEL BİR ODADA MUHAFAZA EDİYOR

Kuşçu, 50’li yıllardan beri topladığı yaklaşık bin 200 tohum çeşitini her tohumun üzerine kodunu ve kayıt tarihini yazarak bozulmaması için belirli sıcaklık aralığında olan bir odada muhafaza ediyor.

 

2016 YILINDA ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLMÜŞ

Oluşturmuş olduğu tohum bankasına “geleceğe bir yatırım” diyen Kuşçu, 2016 yılında “Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi” ödülüne de layık görülmüş.

Kuşçu, “En büyük hayalim her evde birer tohum bankası olması” diyerek sözlerini şu şekilde devam ettiriyor:

“Bu tohumlar gelecekte, olası bir kıtlık durumunda bir kısır döngü yaşanmasın ve üretim devamlı hale gelsin, açlık nedeniyle savaş olmasın, bereket ve bolluk olsun diye saklanıyor”

 
%d blogcu bunu beğendi: