Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

bac49eda kc39clleme1

BAĞDA KÜLLEME HASTALIĞI VE MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Bağda külleme hastalığına neden olan etmen Uncinula necator isimli fungustur. Kışı tomurcuk halinde yada asma çubuklarında kabuk altında geçiren fungus ilkbahar aylarında ortam sıcaklığı ve koşulların uygun olmasıyla birlikte kendini gösterir. 7 °C ile 40'C arasında etkisli iken optimum sıcaklık değeri 20-25°C arasındadır. Havadar olmayan ve gölge olan bölgelerde daha hızlı gelişim gösterir.
bac49eda kc39clleme1

Bağda külleme hastalığına neden olan etmen Uncinula necator isimli fungustur. Kışı tomurcuk halinde yada asma çubuklarında kabuk altında geçiren fungus ilkbahar aylarında ortam sıcaklığı ve koşulların uygun olmasıyla birlikte kendini gösterir. 7 °C ile 40’C arasında etkili iken optimum sıcaklık değeri 20-25°C arasındadır. Havadar olmayan ve gölge olan bölgelerde daha hızlı gelişim gösterir.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Bağda ciddi verim kaybına neden olan külleme hastalığı genellikle kurak alanlarda görülür. Asmanın salkım, sülük ve salkım sapları, yaprak, çubuk ve çiçeklerinde görülebilir.

bac49eda kc39clleme

Hastalığın en tipik belirtisi yapraklarda un serpilmiş görünümüdür. Yapraklardaki canlı yeşil renk matlaşır, yapraklar normalden daha kalın ve gevrek olur. Dolayısıyla ürün kaybına neden olur.

Hastalığın salkımlarda görülmesi ve özellikle erken dönemlerde korukların gelişmesini engeller. Hastalığa yakalanan tanelerde çatlama meydana gelir. Un tabakasını andıran görünüm mevcuttur.

Hastalıktan zarar görmüş sürgünler kış soğuklarından zarar görür.

MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Hastalığa Karşı Alınabilecek Kültürel Önlemler

  • Vejetasyon zamanında yapılan budamada, asmanın iç kısımlarının hava almasını engelleyecek olan dallar budanmalı,
  • Kış budamasında hastalığın görüldüğü çubuklar kesilmelidir.

Hastalıkla Kimyasal Mücadele

Bağda külleme hastalığına karşı genellikle kükürt kullanılmaktadır. Kimyasal mücadele yapılacaksa ilk ilaçlama sürgünler 15-20 cm olduğunda, ikinci ilaçlama korukların saçma tanesi iriliğine ulaştığı zaman, diğer ilaçlamalarda hastalığın seyrine, ilacın etken maddesi ve süresine bağlı olarak bölgedeki iklim de göz önünde bulundurularak uygulanmalıdır.

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  ORKİDE BAKIMI VE ORKİDE ÇOĞALTMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?
%d blogcu bunu beğendi: