Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

turunc387gc4b0llerde tac59elac59ema vc4b0rc39cs hastalic49ei

TURUNÇGİLLERDE TAŞLAŞMA VİRÜS HASTALIĞI

Hastalığa neden olan etmen Citrus impietratura virus isimli virüstür.Hastalığa neden olan virüs bitkinin tüm aksamlarında bulunabilir ve aşı gözü veya aşı kalemleriyle sağlam bitkilere bulaşabilir.
turunc387gc4b0llerde tac59elac59ema vc4b0rc39cs hastalic49ei
  • Hastalığa neden olan etmen Citrus impietratura virus isimli virüstür.
  • Hastalığa neden olan virüs bitkinin tüm aksamlarında bulunabilir ve aşı gözü veya aşı kalemleriyle sağlam bitkilere bulaşabilir.
  • Meyvlerde zarara neden olan hastalık etmeni meyvenin kabuk kısmında kahverengi leke oluşumuna neden olur. Meyvenin sert kısımları bıçakla kesildiğinde beyaz renkli kabuk kısmında kahverengi lekelerin olduğu dikkat çeker. Normal şekil ve rengini alan meyvelerde kahverengi lekerl ve şişlikler rahatlıkla dış kısmından görülür. Hastalığın görüldüğü meyvelerde birden fazla leke bulunabilir. Bu hastalık etmeni sadece meyvelerde görülmektedir. Ağacın gövdesi yada yaprakların belirti görülmez.
  • Hastalığın bulaşık olduğu meyveler zamanla çarpıklaşarak küçülür. Hastalığın dercesine bağlı olarak normal meyve boyutunun 1/2 veya 3/4’ü büyüklüğünde olan meyvelerin lekeli olmasından da kaynaklı olarak ticari değeri düşer.

HASTALIĞA KARŞI ALINABİLECEK KÜLTÜREL ÖNLEMLER

  • Özellikle hastalıklı olmayan sağlam çeşit ve ağaçlardan aşı materyali alınmalı, virüsün aşı materyalleri ile de bulaştığı unutulmamalıdır. Bahçe tesisinde sertifikalı ve sağlıklı fidanlar tercih edilmelidir.

 

Hastalığın kimyasal mücadelesi yoktur.

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  ASMADA SARI BENEK HASTALIĞI VE MÜCADELE YÖNTEMLERİ
%d blogcu bunu beğendi: