Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

saksc4b1da domates

DOMATES DİKTİĞİNİZ ALANA BU BİTKİLERİ DİKİN ZARARLILARDAN DOĞAL YOLLARLA KURTULUN!

Domates yetiştirdiğiniz alan içerisine bazı bitkileri dikerek zaralılardan koruyabileceğnizi biliyor muydunuz?
saksc4b1da domates

Domates yetiştirdiğiniz alan içerisine bazı bitkileri dikerek zaralılardan koruyabileceğnizi biliyor muydunuz?

Bitki koruma ürünleri büyük üretim alanlarında verim için üretimin bir parçası olsa da bazı işletmelerde bu bitkiler yardımcı bitki olarak yetiştirilen alanların belirli bölgelerine dikilerek kullanılmaktadır. Bu bitkileri dikmekteki amaç bazı zararlıları domates bitkisinden önce daha cezbedici bitkilere yönlendirerek ana bitkiyi korumaktır.

Özellikle küçük alan ve hobi bahçelerinizde bazı bitkilerin çekiciliğinden yararlanarak domates bitkilerinizi doğal yollarla koruyabilirsiniz. İşte dikilmesi önerilmeyen ve birlikte dikebileceğiniz bitkiler :

Domatesle birlikte ekilip- dikilmesi önerilmeyen bitkiler:

Sırık fasulye, rezene, dereotu, patates ,karnabahar, lahana,, brokoli, Brüksel lahanası ve mısır.

saksc4b1 domates

Domates bitkisi ile birlikte dikilebilecek bitkiler :

Kuşkonmaz, fesleğen, çalı fasulyesi, havuç, kereviz, lahanagiller, hıyar, frenk soğanı, baş marul, biberiye, maydanoz, latin çiçeği, biber, nane, sarımsak, biberiye ve hodan.

Sarımsak: Sarımsak kırmızı örümcekleri domates bitkisinden uzak tutar.

Frenk soğanı: Yaprakbitlerini domates bitkisinden uzak tutar.

Fesleğen: Arıları cezbederek tozlaşmayı arttırdığı gibi yaprakbiti, örümcek akarlarını,korna kurtlarını beyazsinek ve domates kurdunu uzak tutar. Domatesin de lezzetini artırır.

 

Havuç: Havuç bitkisi toprağı çatlacağından toprak bünyesine daha fazla su ve besin maddesi alacaktır. Bu sayede çapa bitkisi olan domatesin gelişimini de sağlayacaktır.

Maydanoz: Faydalı böcek olarak nitelendirilen süprüntü sineklerini cezbederek bahçenize çekecektir. Bu sinekler yaprak bitkileriyle beslendikleri için doğal yöntemlerle yaprak bitkilerinden kurtulacaksınız.

Hodan: Yağlık bir bitki olan hodan bitkisi domates fidelerinin yakınına ekildiğinde lahana ve domates kurtlarından bitkiyi koruyacaktır.

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Dünyada bir benzeri olmayan köy
%d blogcu bunu beğendi: