Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

sc4b0rke sc4b0nec49ec4b0

Sirke Sineği Tuzakları Uygulama Sonrası Egede Yaygınlaşacak

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Manisa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'ne Ege Bölgesi'nde üretimi yapılan yaş meyve sebzelerin sirke sineğinden korumak için 1.000 adet sirke sineği tuzağı yaptırarak pilot uygulama olarak Manisa'daki üreticilere dağıtılmak üzere teslim etti.
sc4b0rke sc4b0nec49ec4b0

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Manisa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne Ege Bölgesi’nde üretimi yapılan yaş meyve sebzelerin sirke sineğinden korumak için 1.000 adet sirke sineği tuzağı yaptırarak pilot uygulama olarak Manisa’daki üreticilere dağıtılmak üzere teslim etti.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, sirke sineği zararlısının tüm yaş meyve ve sebzelerde zarara neden olduğunu belirterek, sirke sineği zararlısından tüm yaş ve sebzeleri korumak için Manisa’nın pilot il olacağını, uygulama sonrası tüm Ege Bölgesi’nde bu yöntemin yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini belirtti.

Daha öncede Akdeniz Meyve Sineği ile mücadelde tuzak ve plastik torba desteğinde bulunduklarını dile getiren Hayrettin Uçak, “Yaş meyve sebze ihracatımızın sürekliliği için kaliteli ürün üretimi hayati öneme sahip. Üreticilerimizin her zaman yanındayız, desteğimiz sürecek. Covid-19 sürecinde Manisa ve İzmirli üreticilerimize Ege İhracatçı Birlikleri olarak 120 bin maske dağıttık. Son 2 yıldır üretici bilgilendirme toplantıları ile üreticilerimizin yanında olduğumuzu gösteriyorduk. Normalleşme sonrasında üretici bilgilendirme toplantılarımıza ve diğer desteklerimize devam edeceğiz” dedi.

Ege’den yaş meyve sebze ve mamulleri ihracatı 1 milyar dolara koşuyor

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği 2020 yılının Ocak -Mayıs döneminde ihracatını yüzde 11’lik artışla 309 milyon dolardan 343 milyon dolara çıkardı. Covid-19’a rağmen taze meyve sebze ihracatı yüzde 51’lik artışla 59 milyon dolardan, 89 milyon dolara tırmandı. Meyve sebze mamulleri ihracatı ise; yüzde 2’lik artışla 250 milyon dolardan 254 milyon dolara yükseldi.

Taze meyve sebze ihracatında; domates, mandalin ve çilek ilk üç ürün olurken, en fazla ihracat yapılan ülkeler; Rusya, Romanya ve Ukrayna olarak öne çıktı. Meyve sebze mamulleri ihracatında; turşu, kuru domates ve meyve suyu talep görürken, Almanya, ABD ve İngiltere en fazla Türk meyve sebze mamulleri tercih eden ülkeler oldu.

%d blogcu bunu beğendi: