Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

Photo by Jacqueline Smith on Pexels.com

Bu Bitkiler Evinizin Havasını Temizleyecek

İç mekanlarınızın havasını temizleyerek sağlıklı bir ortam oluşturan bitkiler olduğunu biliyor muydunuz? İşte evinizin havasını temizleyecek bitkiler!

İç mekanlarınızın havasını temizleyerek sağlıklı bir ortam oluşturan bitkiler olduğunu biliyor muydunuz? İşte evinizin havasını temizleyecek bitkiler!

KASIMPATI

Krizantem veya sonbahar papatyası olarakta bilinen kasımpatı çiçeği, ortamdaki benzen, formaldehit ve amonyağı hızlı bir şekilde arındırır. Akşamları 5-10 derece arasında serin bir ortamda bulundurmanız onu mutlu edecektir.

YELKEN ÇİÇEĞİ

Yelken çiçeği ortamdaki havayı temizlemede adeta şampiyon bir bitkidir. Özellikle büyük boyda olan yelken çiçekleri saatte 15 µg ksilen, amonyak, benzen, alkol, aseton, formaldehit ve trikloretilen maddesini temizleyebilmektedir.

SALON EĞRELTİSİ

Düzenli olarak püskürtülerek sulama yapıldığında ısıtılan ortamların nem değerini yükselttiği gibi ortamdaki ksilen ve formaldehit maddelerinin temizlenmesini sağlar.

GERBERA

Odalarınızı dekoratif olarak süsleyebileceği gibi özellikle sigara içilen ortamların havasını temizlemede gayet başarılıdır. Diğer bitkilere göre dezavantajı ise ömrünün daha kısa olmasıdır.

AÇELYA

Amonyak temizleme özelliği ile mutfak ve banyoların vazgeçilmezi olan açelya çiçeği, nemli ortamları sevdiği gibi aşırı sıcaklarda da yaşayamaz. Dumanın yoğun olduğu ortamlarda da diğer bitkilere göre daha dayanıklıdır.

BÜYÜK FLAMİNGO ÇİÇEĞİ

Açelya çiçeği gibi amonyak bulunan ortamların havasını temizlemede gayet başarılıdır. Amonyaklı ortamların havasını temizlemede Açelya çiçeğinden sonra ikinci sırada yerini alır. Mutfak ve banyo gibi ortamlarda bulundurulması uygundur.

FİCUS ALİİ

Doğrudan güneş alan ortamlardan hoşlanmayan bu çiçek özellikle ortamdaki formaldehit maddesini temizlemede etkilidir. Işığın bol olduğu ve hafif gölgeli ortamlarda yetiştirebilirsiniz.

ALTIN SARISI ŞERİTLİ EJDER KANI

Geniş yeşil yapraklarının ortasında altın renkli şerit olan bir bitkidir. Az ışık alan ve havanın kuru olduğu ortamlarda yaşatmayı sever. Özellikle formaldehit madesini ortamdan temizler.

PERU MUMU

Fazla sulanmayı sevmeyen Peru mumu çiçeği ortamdaki elektro manyetik dalgaları emer. Amerika ve İsveçte yapılan çalışmaların sonucu olarak radyosuysan bağlı baş ağrılarını giderdiği anlaşılmıştır.

KURDELA ÇİÇEĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Fındık Üreticileri İçin Amerikan Beyaz Kelebeği Uyarısı

Her türlü ortam şartlarına dayanıklı olan kurdela çiçeği bütün aksamıyla ortamın havasını temizlemede gayet başarılıdır. Yaklaşık olarak 24 saat sürede ortamda bulunan karbondioksitin tamamını temizleyebilen bu çiçek saatte 3 ile 10 µg arasında formaldehit maddesini de temizleyebilmektedir.

KRATON BİTKİSİ

Saatte 2 ilâ 6 µg formaldehit maddesini temizler ve ortamdaki oksijen seviyesini arttırır. Isı ve nemin sabit olduğu ortamlarda rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Bitki üzerinde kırmızı böcek görürseniz akşam vakitlerinde yapraklarına su püskürtmeniz saldırıyı azaltacaktır.

ŞAMADORA DAĞ PALMİYESİ

Bu bitkinin kapasitesinde hava temizlemesini istiyorsanız bitki boyları 1 metre uzunlukta olacak şekilde aynı saksı içerisine birkaç tane dikmeniz yeterli olacaktır. Loş ortamlarda yaşamayı seven bu bitki ağaç altı bitkisidir.

%d blogcu bunu beğendi: