Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

taphrina deformans

Şeftalide Yaprak Kıvırcıklığı Hastalığı ve Mücadele Yöntemleri

Hastalığa neden olan etmen Taphrina deformans isimli fungus olup, yumuşak ve nemli geçen kış ayının ardından ilkbahar mevsiminde uç sürgün gözlerinden yeşil organlar görüldüğünde başlar.
taphrina deformans 1
(Şeftali Yaprak Kıvırcıklığı)
  • Hastalığa neden olan etmen Taphrina deformans isimli fungus olup, yumuşak ve nemli geçen kış ayının ardından ilkbahar mevsiminde uç sürgün gözlerinden yeşil organlar görüldüğünde başlar.
  • Hastalığa yakalanmış yapraklar başlangıçta sarı renkte olup, zamanla kızarır. Esmer renk almasının ardından kuruyarak dökülür.
  • Genç sürgünlerin gelişimi yavaşlar, eğilir ve kalınlaşır. Dal ve sürgünler üzerinde açık yaralara görülürken, zamk akıntısı da dikkat çeker.
taphrina deformans
(Şeftali Yaprak Kıvırcıklığı)
  • Bazı durumlarda meyveler üzerinde de etkili olan hastalık meyvelerde sarı ve kırmızımsı gelişigüzel şişkinliğe neden olur. Meyveler zamanla çekirdek evine kadar yarılarak çatlar.
  • Ekonomik yönden etkili olan hastalık, meyvelerde şekil, tat ve renk bozukluğuna neden olurken aynı zamanda meyveler olgunlaşmadan dökülür. Bazı durumlarda sürgün ve dalların hatta ağacın kuruduğu da görülür.
  • Hastalığı önlemek için kültürel önlemler yoktur. Kimyasal ilaçlamaya tomurcukların patlamaya başladığı dönemde başlanılır.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  DIŞ MEKAN BİTKİLER İÇİN DOĞAL GÜBRE YAPILIŞI
%d blogcu bunu beğendi: