Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

MEYVEDE KARALEKE HASTALIĞI VE MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Ülkemizde armut ve elma yetiştiriciliği yapılan bölgelerde görülen hastalığa elmada Ventura ineaqualis, armutta Ventura prina fungusu neden olur.
  • Ülkemizde armut ve elma yetiştiriciliği yapılan bölgelerde görülen hastalığa elmada Ventura ineaqualis, armutta Ventura prina fungusu neden olur.Fungus kışı elmada sonbaharda yere dökülen hastalıklı yapraklarda geçirirken, armutta hastalıklı dallarda geçirir.Fungusun neden olduğu enfeksiyon ağaçta yaprakların çok küçük olduğu ilkbahar ayında başlayarak yaz boyunca devam eder.
  • Hastalık belirtileri yaprak, sürgün, meyve ve dallarda görülürken, armutta özellikle sürgün ve dallarda daha belirgindir.
  • Belirtiler yapraklarda siyah renkli yuvarlak ve kadifesi görünüşte olup zamanla birbiriyle birleşerek büyüt hatta bütün yaprak yüzeyini kaplayarak dökülmesine neden olur.
  • Meyvelerde meydana getirdiği belirti ise yine siyah renkte olup yüzeysel şekildedir. Enfeksiyon erken gerçekleşmişse şekil bozukluğuna neden olur.
  • Sürgün ve dallarda meydana getirdiği belirti yara şeklindedir. Elmada duyarlı çeşitlerde sıracalı yaralar meydana getirilerek şiddetli enfeksiyonlarda dalların kurumasına neden olur.
  • Kültürel mücadelede yere dökülmüş hastalıklı yapraklar yakılmalı, sırcalı dallar budanarak yakılmalıdır.
  • Kimyasal mücadelede ilk ilaçlama çiçek gözleri kabardığında ikinci ilaçlama elmada pembe rozet dönemi, armutta beyaz rozet döneminde olarak nitelendirilen zamanda yapılmalıdır. Üçüncü ilaçlama çiçek taç yapraklarının %70-80 oranında döküldüğü zaman aralığında diğer ilaçlamalar iklim koşulları göz önüne alınarak yapılmalıdır. Genel itibari ile ilaçlamalar her yağmur sonrası tekrarlanmalıdır.

[jetpack_subscription_form subscribe_placeholder=”E-posta Adresi” show_subscribers_total=”false” button_on_newline=”true” submit_button_text=”Abone ol” custom_background_emailfield_color=”undefined” custom_background_button_color=”undefined” custom_text_button_color=”undefined” custom_font_size=”16″ custom_border_radius=”0″ custom_border_weight=”1″ custom_border_color=”undefined” custom_padding=”15″ custom_spacing=”10″ submit_button_classes=”has-text-color has-background-color has-background has-primary-background-color” email_field_classes=”” show_only_email_and_button=”true” ]
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Bu köyde film gerçek oldu
%d blogcu bunu beğendi: